Close

11/03/2010

Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler Konferansı

Tarih: 28 Mayıs 2010

Saat: 14:00 – 17:00

Konuşmacılar:

Iain Ruxton, Speirs and Major Associates (İngiltere)

Erik Olsson, Jöran Linder, Olsson & Linder (İsveç)

Kevan Shaw, KSLD (İskoçya)

“Akşamdan kalma” mimari aydınlatma

PLD Türkiye dergisi olarak Yapı Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlediğimiz “Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler” konferansı 28 Mayıs Cuma günü gerçekleşti. Siteco ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğe Dubai’deki Burj Al Arab ve İngiltere’deki Lighthouse projeleri ile ödül kazanan Iain Ruxton’ın yanı sıra Avrupa’nın başarılı aydınlatma tasarımcıları Erik Olsson, Jöran Linder ve Kevan Shaw konuşmacı olarak katıldı.

 

Etkinlik PLD Türkiye editörü Emre Güneş’in konuşması ile açıldı. Kısa konuşmasında Güneş, bir “hayal” ile başlayan 5 yılık süreçteki PLD Türkiye hikayesini paylaşırken özellikle 25 Ekim’de Türkiye’de ilk defa gerçekleştirecek ALD İstanbul etkinliği ile ilgili de bilgiler verdi.

Güneş’ten sonra söz alan ise etkinliğin ana sponsoru Siteco’dan Aydınlatma Pazarlama IKAM ve Tasarım Grup Müdürü Engin Cebeci oldu. Cebeci, 12 yıllık sektör tecrübesi süresince aydınlatma tasarımı kavramının gelişimini gözlemleyebildiğini belirterek, hem kişisel olarak hem de şirket olarak böyle bir etkinliği desteklemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Akşam’dan kalma”

Etkinliğin ilk sunumunu dünyanın önemli aydınlatma tasarımı ofislerinden Speirs and Major Associates’tan Iain Ruxton yaptı. Berlin’de gerçekleşen PLDC 2009 etkinliğinde konuşan Roger Narboni’nin (ki kendisi 1 Ekim’de LightMapping İstanbul Konferansı konuğumuz) söylediği “Mimari aydınlatma öldü” sözüne “Hayır, sadece akşamdan kalma” diye cevap veren Ruxton, aydınlatma tasarımının geçmişten bugüne nasıl kriterlerle değerlendirildiğini ve nereye doğru gittiğini anlattı. Sadece işlev ile başlayan aydınlatma tasarımı kriterinin sonra güzellik ve gösterişe dönüştüğünü anlatan Ruxton, gelinen noktada kriterlerin arttığını belirterek şöyle sıraladı: Sürdürülebilirlik, toplum, fizyoloji ve psikoloji, entegrasyon ve işbirliği, marka, yaşam döngü maliyeti.

“Brokeback Lighting”

İkinci sunum, belki de bugüne kadarki, benim gördüğüm, en renkli konuşmacılar olan İsveçli Olsson&Linder tasarım ofisi kurucu ortakları Erik Olsson ve Jöran Linder’e aitti. Tüm sunumlarını “Aydınlatma tasarımı insanlar içindir” kavramı üzerine yerleştiren ikili özellikle İsveç banliyölerinde yaptıkları çalışmalardan bahsetti. İsveç’in konut üretimi politikaları sebebiyle yaşanan sıkışmışlığın ve sıkıcılığın sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini anlatan Linder, bu sorunları aydınlatma tasarımı ile çözemeseler de bir fark yaratabildiklerini anlattı. İkilinin beraber çektiği ve ekip olarak ışık ile olan aşklarını anlattıkları “Brokeback Lighting” başlıklı kısa filmleri ise görülmeye değerdi.

“Enerji kaynağı” olarak aydınlatma

Konferansın son sunumu İskoçya’dan KSLD kurucu ortağı, aynı zamanda PLDA Derneği Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Kevin Shaw oldu. Aydınlatma tasarımı ile sürdürülebilirlik kavramlarının ortak paydasında gerçekleşen sunumunda Shaw, ekolojik tasarım yaklaşımları ve aydınlatma tasarımı çözümleri üzerine yoğunlaştı.

Etkinliğin ana sponsoru, iç ve dış aydınlatma ürünleri ile geniş bir yelpazede aydınlatma çözümleri sunan Siteco, mimari aydınlatma tasarımı kültürünün Türkiye’de yaygınlaşması için desteklerini sürdürüyor.

Etkinlik fotoğraflarını PLD Türkiye’nin Facebook hesabı içerisinde görmek için alttaki görsele tıklayınız.

Etkinlik Fotoğrafları

Kayıt olan kişileri görmek için Evenbrite Sayfası*

* Eventbrite etkinlik organizasyonu için web üzerinden verilen bir hizmettir.

Ayrıntılı program için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir