Close

24/11/2011

Mimaride Işık Vol:I’in ardından

Mimari aydınlatmanın öncü isimlerini, Türkiye’deki mimarlık ortamı ile buluşturmak amacıyla Philips, PLD Türkiye ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliği ile düzenlenen ‘Mimaride Işık Vol:1’ 22 Kasım 2011 Salı akşamı Yem Etkinlik Salonu’nda gerçekleşti.

550 katılımcı ile yoğun bir ilgi gören etkinlik, Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Kırımlı konuşmasında; aydınlatma tasarımına ilişkin bu konferans dizisine sağladıkları katkıdan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sunumlar ile etkinliğe katkıda bulunan tasarımcılara teşekkür etti. Kırımlı’nın ardından söz alan PLD Türkiye Editörü Emre Güneş, ‘Mimaride Işık’ konferans dizisine sağladıkları katkıdan ötürü Philips ve YEM’e  teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, Licht Kunst Licht AG’in aydınlatma tasarımcısı Alexander Rotsch; Essen’de hayata geçirdikleri ThyssenKrupp Quarter projesini anlattı. Kurumsal Aydınlatma Tasarımı’ (Corporate Light Design) başlıklı sunumu boyunca Rotsch; işveren, tasarımcı, mimar arasındaki güçlü işbirliğinin aydınlatma tasarımının başarıya ulaşmasındaki önemine dikkat çekti.

Konferans; Arup Aydınlatma’dan Brain Stacy’nin, Formula 1’e ev sahipliği yapan YAS Island’ın odak noktasını oluşturan YAS Hotel projesini anlatmasıyla devam etti. Her iki tasarımcının da özellikle üzerinde durduğu nokta, gece görsel bir şölene dönen aydınlatma tasarımının, gündüz nasıl bir imge ile ortaya çıktığı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir