Close

16/04/2014

Mimaride Işık Vol 4

PLD-MimarideIsikVol4-PLDilan-140414-C-KTarih: 3 Haziran 2014, Salı

Saat: 19.00- 21.30

Mekan: Yapı-Endüstri Merkezi (Google Maps Linki)

Konuşmacı:
Gerd Pfarré (Pfarré Lighting Design)

PLD Türkiye tarafından 2011 yılından beri düzenlenen Mimaride Işık etkinliğinin, bu yıl “Mimaride Işık Vol 4” adıyla dördüncü Philips’in sponsorluğunda gerçekleşiyor. 3 Haziran Salı akşamı, Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşecek olan Mimaride Işık Vol 4 sektörün önde gelen mimar, iç mimar ve aydınlatma tasarımcılarını aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor. 

Malzemeler, kumaşlar, renkler ve yapılar gün boyunca farklı açılardan gün ışığı ile görsel özelliklerini ortaya çıkarır. Peki hava kararmaya başlayınca, karanlık çökünce ne olur? Sıklıkla küçümsense de yansımalar ve onların dikkatli bir şekilde analiz edilmiş, değerlendirilmiş özellikleri, mimari aydınlatmanın ‘anahtar nitelikler’ listesinin başında yer alıyor.

HafenCity Üniversitesi metro istasyonu çalışmasıyla 2013 yılında, aydınlatma tasarımı konusunda dünyanın en prestijli ödüllerinden olan ‘Radiance Award for Excellence in Lighting Design’a değer görülen Gerd Pfarré, Mimaride Işık Vol 4’te yapacağı ‘Yansımalar’ başlıklı sunumunda, çevreyi inşa etmede yansımanın etkisine ışık tutacak.

Philips’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliğein iletişim sponsorluğunu mimarizm.com ve ‘Yapı’ dergisi üstleniyor.

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir.

Etkinliği sosyal medyada takip etmek için #mimarideisik etiketini kullanabilirsiniz.

Sınırlı kontenjan nedeni ile konferansa KAYIT yaptırmanızı rica ediyoruz.

KAYIT: http://mimarideisikvol4.eventbrite.com

Program:
19.00–19.30 Kayıt
19.30–19.35 Açılış Konuşmaları
19.35–20:30 Yansımalar, Gerd Pfarré
20.30–21.30 İkram

gerd_pfarreGerd Pfarré hakkında:

1960 doğumlu Gerd Pfarré, bağımsız aydınlatma tasarımı ofisi pfarré lighting design’ın kurucusu, tasarım direktörü ve yöneticisi. Aynı zamanda, 2012’de faaliyete geçen LightingPress yayıncılık şirketinin Frank Koschembar ile birlikte kurucu ortağı.

Pfarré, çıraklık dönemini, 1978-81 yılları arasında aydınlatma ve mobilya alanında ilk tasarımlarını gerçekleştirdiği marangozluk alanında tamamladı. 1882-85 yıllarında Ingo Maurer’in ürün ve sergi tasarımı ekibinde yer aldı. 1987-89 döneminde Milano ve Berlin’de serbest tasarımcı olarak çalıştı. 1989-98 arasında Ingo Maurer için aydınlatma tasarımları yaptı.

1992’den itibaren bağımsız aydınlatma tasarımcısı olarak çalışan Gerd Pfarré, 1998’den bu yana Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneğinin (IALD) profesyonel üyesi ve 2002-05 döneminde aynı dernekte yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Aynı zamanda Deutscher Werkbund’un da üyesi olan Pfarré, aydınlatma tasarımı alanında uzmanlaşmış bir yazar. Münih Teknik Üniversitesi’nde ders veren tasarımcı, dünyanın dört bir yanında konferanslara katılıyor. Çeşitli ödül programlarında jüri üyesi olmanın yanısıra birçok ödüllü tasarımın da sahibi.

2012’den bu yana ILLUMINATOR isimli aydınlatma dergisinin editörlüğünü yapan Gerd Pfarré’nin kurucusu ve yöneticisi olduğu pfarré lighting design, 2013 yılında HafenCity Üniversitesi metro istasyonu çalışmasıyla, IALD derneği tarafından verilen ‘Radiance Award for Excellence in Lighting Design’ ödülünün sahibi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir