Close

03/10/2012

Mimaride Işık – Vol 2

PLD-mimaride-isik2(ilan)-121022-onizleme-72dpi

Tarih: 21 Kasım 2012, Çarşamba

Saat: 18.30- 21.30

Mekan: Yapı- Endüstri Merkezi (YEM), Etkinlik Salonu

Konuşmacılar:
Ricardo Mateu (Foster + Partners), Peter Fordham (DHA Design), James Marks (Wilkinson Eyre Architects), Carrie Donahue Bremner (Speirs + Major)

PLD Türkiye ile Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği, Philips Aydınlatma ana sponsorluğunda geçen sene kasım ayında ilki düzenlenen Mimaride Işık etkinliğinin, bu yıl “Mimaride Işık Vol 2” adıyla ikincisi düzenleniyor. 21 Kasım Çarşamba akşamı YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek olan Mimaride Işık Vol 2 sektörün önde gelen mimar, iç mimar ve aydınlatma tasarımcılarını aynı çatı altında buluştururken önemli projelere ev sahipliği yapacak.

Philips Aydınlatma’nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinlikte, aydınlatma tasarımının mimari ve kentsel tasarımdaki yeri ve öneminin, aydınlatma tasarımcıları ve mimarların projeleri ile aynı platformda tartışılması sağlanacak. Tartışmaların bel kemiğini mimar – aydınlatma tasarımcısı işbirliği ve bu işbirliğinin projelere, şehre, dolayısıyla yaşam kalitemize katkıları oluşturacakken; etkinlik dünyaca ünlü mimar ve aydınlatma tasarımcılarına ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte yer alacak projelerin başında Mumbai’nin en yeni, büyük ve prestijli projelerinden biri olan Worli Mahalaxmi geliyor. Karma işlevli 3 yapı bloğundan oluşan projenin mimari tasarımı Foster + Partners, aydınlatma tasarımı ise DHA Design tarafından yapıldı. Alışveriş, ofis ve konut işlevlerini bir araya getiren tasarım şimdiden tüm dikkatleri üzerinde toplamış durumda. Önemli bir detay ise projenin detaylarının dünyada ilk kez paylaşılıyor olması.

Worli Mahalaxmiyi hem mimari hem de mühendislik tasarımı ile dikkat çeken İngiltere’deki Twin Sails Köprüsü izliyor. Kentin simgesi haline gelen köprü, Wilkinson Eyre Architects tarafından tasarlanırken aydınlatma tasarımını Speirs + Major üstlendi. “AL Light & Architecture Design” ödülüne de sahip proje, gece köprü ile kullanıcılar arasında kurduğu özel ilişki sayesinde etkileyici bir çözüm sunuyor.

Bu büyük projeleri tanıtacak ve aydınlatma tasarımı hakkında tartışacak isimler ise şöyle: Foster + Partners’dan mimar Ricardo Mateu; DHA Design’dan aydınlatma tasarımcısı Peter Fordham; Wilkinson Eyre Architects’ten mimar James Marks ve Speirs + Major’dan aydınlatma tasarımcısı Carrie Donahue Bremner.

Son teknolojiyi tüketiciyle buluşturmayı ilke edinen Philips Aydınlatma, mimari aydınlatma tasarımı kültürünün Türkiye’de yaygınlaşması için desteklerini sürdürüyor.

Philips Aydınlatma Hakkında Detaylı Bilgi için: www.lighting.philips.com.tr

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir.

Etkinliği sosyal medyada takip etmek için #mimarideisik etiketini kullanabilirsiniz.

Sınırlı kontenjan nedeni ile konferansa katılım için mimarideisik2.eventbrite.com adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Program:
18.30–19.00 Kayıt
19.00–19.05 Açılış Konuşmaları
19.05–19:50 Worli Mahalaxmi, Ricardo Mateu – Peter Fordham
19.50–20.30 Twin Sails Bridge, James Marks – Carrie Donahue Bremner
20.30–21.30 İkram

Ricardo Mateu hakkında (Foster + Partners):
Kingston Üniversitesi’nden mezun olan Mateu, uluslararası birçok mimarlık ofisinde çalışmış ve 2007 yılında Foster + Partner’sın partnerlerinden biri haline gelmiştir. Mumbai’de ki Worli Mahalaxmi projesinin başında olan Mateu, kariyeri boyunca birçok önemli projede liderlik rolünü üstlenmiştir. Birbirinden farklı çok sayıda projede çalışmış olan Mateu’nun öne çıkan projeleri arasında Valencia Kongre Merkezi, California Üniversitesi Kütüphanesi ve Repsol Madrid Merkezi bulunmaktadır.

Peter Fordham hakkında (DHA Design):
Peter Fordham, Sydney’den New York’a kadar birçok projede imzanı bulunan bir aydınlatma tasarımcısıdır. BFI Imax Cinema, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Emirates Palace Hotel gibi çok büyük projelerde önemli rol oynamıştır. DHA Design’a katılmadan önce Hong Kong’ta bulunan bağımsız bir aydınlatma danışmanlığının başında yer alan Fordham, hem iç mekan hem dış mekan aydınlatması üzerine çalışmaktadır.

James Marks hakkında (Wilkonson Eyre Architects):
2001 yılının nisan ayında Wilkinson Eyre Architects’e katılan mimar James Marks, köprü konusunda uzmanlaşmıştır. Öğrenci olduğu zamanlardan beri köprü mimarisi ve aydınlatması üzerine büyük ilgisi bulunan Marks, ödüllü bir köprü ekibinde çalışmalarını sürdürmektedir. Farklı birçok sorunlu alan için köprü çözümleri üretmiş olan Marks, olağandışı durumlar ve tasarım girdilerini mükemmel analiz edebilmesi ve buna yönelik olarak stratejiler geliştirmesi ile de öne çıkmaktadır. Köprülerin dürüst birer mimari ö̈ğe olduğuna inanan Marks, mühendisliğin ve geometrinin, aydınlatma öğesi ile entegre edilmesinin köprü mimarisindeki öneminin altını çizer.

Carrie Donahue Bremner hakkında (Speirs + Major):
Aydınlatma Tasarımında 16 yıllık tecrübeye sahip olan Bremner, RMJM’de çalışmasının akabinde 1998 yılından beri Speirs+Major’da aydınlatma tasarımcılığı yapmaktadır. Mimar kökenli bir aydınlatma tasarımcısı olan Bremner’in aydınlatmaya olan büyük ilgisi onun birçok büyük projenin içerisinde yer almasını sağlamıştır. Bu projeler arasında Gateshead Milenyum Köprüsü, Zurich the Dolder Grand Hotel, Gardens by the Bay sayılabilir.

Ricardo Mateu                    Peter Fordham

  

James Marks                      Carrie Donahue Bremner

  

2 Comments on “Mimaride Işık – Vol 2

ipek
21/11/2012 - 12:08

Bu tür konferansların saatleri çok erken ayarlanıyor. Konu profesyonelleri olarak hangimiz işten o kadar erken çıkıp 6.30 da etkinlik alanında olabiliyoruz ki? Böyle organizasyonlarda özel izinle ofisten ayrılmak istemiyoruz. Lütfen organizasyon saatlerini çalışanlara göre ayarlamaya çalışalım. Teşekkür ederim.

Emre Güneş
21/11/2012 - 12:10

İpek hanım, 18:30 – 19:00 arası kayıt var. Eğer online kayıt olduysanız saat 19:00’da da yetişebilirsiniz. Ancak uyarınızı dikkate alacağımızdan emin olabilirsiniz. Teşekkürler ilginize.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir