Close

09/10/2013

Mimaride Işık – Vol 3

MimarideIsik-3-TanitimGorsel-131107-kucukTarih: 13 Kasım 2013, Çarşamba

Saat: 19.00- 21.30

GÜNCELLEME: 7 Kasım itibariyle yoğun talep sebebiyle etkinlik mekanı Yapı-Endüstri Merkezi olarak değişmiştir.

Mekan: Venedik Sarayı, Tepebaşı/Taksim  Yapı-Endüstri Merkezi (Google Maps Linki)

Konuşmacı:
Dean Skria (Skira Architectural Lighting Design)

PLD Türkiye tarafından 2011 yılından beri düzenlenen Mimaride Işık etkinliğinin, bu yıl “Mimaride Işık Vol 3” adıyla üçüncüsü iGuzzini’nin sponsorluğunda gerçekleşiyor. 13 Kasım Çarşamba akşamı, Venedik Sarayı Yapı-Endüstri Merkezinde gerçekleşecek olan Mimaride Işık Vol 3 sektörün önde gelen mimar, iç mimar ve aydınlatma tasarımcılarını aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor. 

Aydınlatma tasarımı çözümü, her zaman, mimariye, mekana ve mekandaki objelere entegre bir çözüm olmalı. Profesyonel ve iyi düşünülmüş bir aydınlatma tasarımı için sürecin derinlemesine incelenmesi ve projenin gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm katılımcıların doğru tespiti önemli. Başarılı projeler, ancak mimar ve iç mimarlarla yapılan ve tüm tarafların birbirine ilham verebildiği iyi bir iş birliğine dayanıyor. Bu sayede ışık, açık olsun olmasın, mimarinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

20 yılı aşkın deneyimi ile önemli aydınlatma tasarımcılarından biri olan Dean Skira “İşlevselliğin Ötesinde Aydınlatma Tasarımı” başlığına sahip sunumunda bu işbirliğine dikkat çekecek ve “iyi düşünülmüş” ışığın, “sınırlardan bağımsız” olduğunu ödüllü projeleri ile örnekleyerek paylaşacak.

iGuzzini’nin ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliğe; İtalyan Konsolosluğu destek verirken, iletişim sponsorluğunu mimarizm.com ve ‘Yapı’ dergisi üstleniyor.

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir.

Etkinliği sosyal medyada takip etmek için #mimarideisik etiketini kullanabilirsiniz.

GÜNCELLEME: 4 Kasım itibariyle yoğun talep nedeniyle kayıtlar dolmuştur. Ancak arzu ederseniz bekleme listesine isminizi ekleyebilirsiniz.

GÜNCELLEME 2: 7 Kasım itibariyle yoğun talep sebebiyle etkinlik mekanı Yapı-Endüstri Merkezi olarak değişmiştir.

Sınırlı kontenjan nedeni ile konferansa KAYIT yaptırmanızı rica ediyoruz.

KAYIT: http://mimarideisik3.eventbrite.com

Program:
19.00–19.30 Kayıt
19.30–19.35 Açılış Konuşmaları
19.35–20:30 İşlevselliğin Ötesinde Aydınlatma Tasarımı, Dean Skira
20.30–21.30 İkram

Dean-Skira-fotoDean Skira hakkında (Skira Architectural Lighting Design):
1962 doğumlu Dean Skira, 20 yılın üzerinde deneyime sahip önemli bir aydınlatma tasarımcısı. Hırvatistan’ın Pula şehrinde yaşamakta ve çalışmakta olan Skira; çocukluk döneminde babasının profesyonel olarak camla ilgili çalışmaları sayesinde ışığa aşık oldu. 1986’da New York’daki Fashion Institute of Technologies’de aydınlatma tasarımı ve iç mimarlık eğitimi almak üzere Amerika’ya gitti. 1990 yılında ise kendi aydınlatma tasarımı şirketini kurdu. Aynı dönemlerde Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu (IES) üyesi oldu. Skira, profesyonel kariyerine devam etmek için 1995 yılında Hırvatistan’a geri döndü. Hırvatistan Tasarımcılar Topluluğu ve Hırvatistan Aydınlatma Birliği üyesi olan tasarımcının aydınlatma alanındaki önemli rolü; uluslararası birçok yayın ve ödül ile takdir edildi.

Skira’nın Hırvatistan’ın Buzet kasabası için yaptığı aydınlatma tasarımı 2002 yılında IES, Merit ödülünü almaya hak kazandı. 2006 yılında kendi ofis binasını inşa eden Skira, bu ofis ile uluslararası Dedalo Minosse 2007-2008 ödülünü aldı. Bu ofis tasarımı aynı zamanda AB ödülü olan Mies Van der Rohe 2009’a aday gösterildi ve Phaidon Atlas’ın Çağdaş Dünya Mimarisi bölümünde yayınlandı. 2010 yılında Skira’nın “My Light/Benim ışığım “ isimli kitabı yayınlandı. iGuzzini için tasarladığı ilk lambası; 2012 ARC Show Inovasyon ödülüne “en yenilikçi ürün” olarak layık görüldü. Bu ilk lamba aynı zamanda 2012 LDA ödülü ve 2013 iF ürün tasarımı ödülünü de kazandı. Novamed Polikliniği için tasarladığı aydınlatma tasarımı projesi, “görsel bir temanın ışığa en başarılı dönüşümü” olarak 2012, IALD Özel Övgü ödülüne layık görüldü. Skira’nın çalışmaları, uluslararası alanda son derece önemli mimarlık ve aydınlatma dergilerinde yayınlandı. Tasarımcı aralarında Orta Doğu, Rusya, Slovenya, İtalya, İngiltere olmak üzere birçok ülke ve bölgede çeşitli projelerde çalışıyor. Aynı zamanda dünyada çeşitli üniversitelerde dersler verirken; Almanya, İsrail, Brezilya ve Amerika’da konferanslar gerçekleştiriyor.

One Comment on “Mimaride Işık – Vol 3

mithat
29/10/2013 - 20:01

insaat ve mimarlik sektorunde genc birisi olarak bence mimari projenin gosteris kismi ve gozlere yansimasinda en onemli faktorlerden birisi isiklandirmadir nedenki bugunku hayatimizda renklendirmeler ve duruma gore renk secimleri isiklandirma sistemleriyle cok rahat ve ustun kaliteyle yapilmaktadir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir