Close

13 February 2012

Tarihi yapılarda LED ile aydınlatma

Tarihi yapılarda LED teknolojisini kullanarak doğru aydınlatmanın önemini vurgulayan Philips; geçtiğimiz yıllar içerisinde Boğaziçi Köprüsü, Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Camii, Amasya Valilik Binası gibi şehirlerin sembolü haline gelen tarihi binaları aydınlatmasıyla dikkat çekti.

Philips’in Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı tarihi yapıların aydınlatılması ile ilgili olarak yaptığı konuşmada; ‘Doğru aydınlatma uygulamaları şehirlerin kimliklerini, imajlarını ve cazibelerini artırmaya yardımcı oluyor. Özellikle tarihi yapılarda binanın dokusuna uygun aydınlatma çözümleri kullanmak en önemli kriter. Tarihi yapıların dominant özelliklerini vurgulayan aydınlatma çözümleri en sağlıklı olarak LED teknolojisi ile sağlanabilmektedir.’ dedi ve sözlerini şöyle devam ettirdi: ‘LED lambalar enkandesan lambalara oranla 25 kat daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra yüzde 80 oranında daha az enerji tüketiyor. Geleneksel aydınlatma ile karşılaştırıldığında LED’li aydınlatma ürünleri UV ışını yaymadığı için tarihi dokular üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmıyor. Mekânın renklerine uygun ışık renginde (sıcak beyaz, sarı – soğuk beyaz – ılık beyaz) alternatifler sağlanabiliyor. Örneğin; Ayasofya Camii gibi tarihi mekânlarda dokuya uygun nitelikte ve ışık renginde aydınlatma sağlanmasının yanı sıra, gün boyunca kullanılan bu tür yapılarda LED’li aydınlatma kullanımı en doğru çözüm olarak ön plana çıkıyor.’

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *