Close

16/01/2015

New York’un 2,286 km yukarısından çekilen gece fotoğrafları

PLDLaForet1New York şehrini, uzun gökdelenlerin arasından ya da yüksek binaların tepesinden yani olabilecek her açıdan fotoğraflamanın oldukça heyecan verici bir çağrışımı var. İşte Fotoğrafçı Vincent LaForet tam da bunu yapıyor.

PLDLaForet2Sanatçı Gotham From Above isimli fotoğraf serisi çalışmasında yukarıdan çekilen karelerle NYC’nin caddelerini, sokaklarını fotoğraflıyor. LaForet, yerden 2,286 km yukarıdan görülen bu çalışmasını “brain synapses” (beyin bağlantıları) olarak tanımlıyor.

PLDLaForet3Düşük pozlandırmanın güçlü titreşimlerle birleştirilmesi nedeniyle New York’ta direkt olarak yukarıdan görüntü almak o kadar da kolay bir iş değil. LaForet konuyla ilgili bloğunda şunları ifade ediyor: “Birlikte sıklıkla uçtuğumuz emektar pilot bir defasında bulunduğumuz irtifadan yukarıya uçmayı reddetti. Ona göre helikopterler böyle bir yükseklik için yaratılmamışlardı. Ben de açıkçası takip eden uçuşlarda onunla, bir açıdan, aynı fikirdeydim.” Ancak LaForet’in bu durumu kabul etmesine rağmen parlayan ışıklar altındaki nefes kesen kolonlar ve sütunlar yine de onun için meydan okumaya değer gibi görünüyordu.

PLDLaForet5Bu fotoğrafları oldukça ilginç hale getiren unsurlardan bir tanesi LaForet’in son derece özel perspektifi. Sanatçı aslında Men’s Health dergisi için gerçekleştirilen bir çekimde bu perspektif başarısına ulaşmasında rol oynayan özel bir avantaj keşfetti. Bu avantaj Hudson Nehri’nin üzerinden, diğer geleneksel çekimlere kıyasla, gökdelenlerin ve endüstriyel gemilerin direkt olarak “dikey” görüntülerini alabilmesini mümkün kıldı. Sanatçı Gotham From Above çalışması için Manhattan’ın o kadar yukarı bir noktasına çıktı ki bunun için yerel havayollarından izin almak zorunda kaldı. 2,286 km’lik irtifa, sanatçının bugüne kadar gece çekimi için çıktığı en yüksek nokta ve o bunu “rüyalar işi” olarak tanımlıyor…

PLDLaForet6
PLDLaForet7

 

 

Haber kaynağı: http://thecreatorsproject.vice.com/blog/daring-photographer-captures-night-photos-of-nyc-skyline-from-7500-feet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir