Close

19/12/2016

New York’ta yer altındaki botanik bahçe: Lowline

Bir güneş gölgeliği düşünün… Bulunulan alan boyunca güneş ışığını yayıyor, bitkilerin yer altındaki bir otoparkta dahi gelişmesine olanak tanıyor. Barasch ve James Ramsey bunu projeleri kapsamında gerçekleştiren iki isim.

450 metrekarelik bir yer altı parkı inşa etmiş olsaydınız ne yapardınız? Eğer Daniel Barasch ve James Ramsey iseniz onu 100 kat daha büyük hale getirirdiniz. 2015’in Ekim ayında eski Google çalışanı ve daha önceden NASA uydu mühendisi olan 39 yaşındaki Ramsey, Kickstarter üzerinden 223.506 dolar para topladı. Sonra da New York’un merkezindeki bir depoyu iç mekânda yer çizgisinin altında bir laboratuvar yapabilmek için satın aldı.

Şu anda ise, 75.000 ziyaretçiden sonra, şehir otoritelerinden terk edilmiş yer altı tramway terminaline yakın bir noktaya girebilme konusunda birinci aşama izin alabildiler. Böylelikle “kent bahçesini” 4,0000 metrekarelik bir yer altı alanı olarak genişletebilecekler.

New York’ta botanik bir bahçe olan Lowline’ın tepe pencereleri sistemi; dışsal güneş-izleyici parabolik kaplar kullanıyor. Böylelikle güneş ışığı normal yoğunluğundan 30 kat daha fazla toplanabiliyor. İç optikler sıcak ışınları filtreliyor ve daha sonra, gelen güneş ışığı daha ayarlanmış bir şekilde dağıtılabiliyor. Bu da bitki örtüsüne uygunluk anlamına geliyor: Egzotik bitkiler, yosunlar ve şerbetçi otu dahil olmak üzere… Barasch çalışmaları hakkında: “Tropik türler en iyisini yapıyor, çok güzel görüntü veriyor ancak değişik çiçekli türlerle de çok çok iyi iş çıkabiliyor.” diye konuşuyor.

Tramway terminali Delancey Caddesini’nin altında yer alıyor ki burası Manhattan’ın en zorlu trafik bölgelerinden birisi. Bu yüzden çatı pencerelerini takmak için sokak seviyesinde yeterli gayrimenkul bulabilmek de zor bir iş olacak.

Yer altında olmasına rağmen mekânın bazı artı özellikleri de var. Örneğin ışık alanındaki çatı pencerelerinin yer bulduğu oluklu tavana sahip.

Barasch and Ramsey’nin projeleri için hala 10 milyon dolar daha toplamaları ve şehir bu fikri tamamen kabul etmeden önce onu sunmaları gerekiyor. Eğer bu konuya yeşil ışık yakılırsa park 2021’de açılabilecek.

Barasch projelerine dair şu açıklamalarda da bulunuyor: “Bu dünyadaki hemen hemen tüm şehirler için evrensel bir konsept haline gelmeye başladı. Umuyorum ki kullanılmayan alanları geri alabilmek ve halka yenilenmiş bir şekilde geri sunabilmek adına bu yeni bir trend haline gelir.

Konsept daha şimdiden Moskova, Paris, Seul’de insanların ve Londra’nın Elizabeth Line’nını geliştiren ekibin ilgisini çekmeyi başardı.

Haber kaynağı: http://www.wired.co.uk/article/lowline-lab-urban-garden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir