Close

08/09/2015

Mısır gevreği kutusundan size özel bir “spektrometre”

Spoktrometre1Bir spektrometre, araştırmacılar tarafından ışığı kendisini oluşturan parçalar bölmek için kullanıldı.

Ayrıca böyle bir spektrometre ile güneş radyasyonundan gelen tüm sinyal çeşitleri, uzay tozu emilimi ve çok kısa bir zamanda değişen moleküller de incelenebiliyor.

Tüm bunlar sizi heyecanlandırdıysa o zaman gerçekten şanslısınız. Çünkü kahvaltınızda yediğiniz mısır gevreğinizi bitirdiğiniz anda kutusunu kendi kişisel spektrometrenize çevirebilirsiniz!

Kendi spektrometrenizi yaratmak için gereken malzemeler:

1) Bir karton (Mısır gevreği kutuları spektrometrenizin daha yeni görünmesini sağlar)
2) Bir adet CD
3) Koli bandı
4) Maket bıçağı
5) Makas
6) Cetvel
7)İletki

Yapmanız gerekenler:

 • Mısır gevreği kutunuzun üst kenarlarını açın. (Mısır gevreğinizi tabağınıza döktüğünüz yer)
 • Kapalı uç kısıma, kutunun altıyla, 60 derecelik bir açıyla çizgi çizin. Şunun gibi:
  Spektrometre2
 • Yukarıda gösterildiği gibi, üst sağ köşeden başlayarak 10 cm kadar çizdiğiniz çizgi boyunca kutuyu kesin. Bunu kutunun her iki kısmı için de yapın. Burası sonunda CD’nin kullanılacağı bölüm.
 • Kutunun açık ucuyla yüz yüze bakan CD’nin alt kısmıyla daha yeni yaptığınız yarıklara delik açın. Böylece ışık açık kısımdan gelecek ve diskin altına çarpacak. Bu şekilde yukarıya doğru yayılacak ve yansıyacak. Şu anda bunu görememenizin sebebi kutunun üst kısmının kapalı oluşu.
 • Makasınızı kullanarak bir görüş aralığı kesin. Bunu (aşağıdaki gibi) yeşil çizgiler boyunca yapın ve kenarları yukarı katlayın.
  Spektrometre3
 • Şimdi bir yarık oluşturmalısınız: Spektrometrede yarık oluşturmak ışığın en önemli bileşenlerindendir ve ışığı büyük bir lekeye, bulanıklık haline dönüşmeden durdurur. Bunu kenarlardan bir parça alarak ve kartonu da bir hat boyunca keserek yapabilirsiniz. Maket bıçağınızın ağzını tüm yol boyunca itin. Böylece ışığın içeriye girmesine yetecek kadar geniş bir alan oluşturursunuz. Ayrıca bu şekilde kağıdınızda istemediğiniz saçaklı görüntüyü de yok etmiş olursunuz.
 • Koli bandınızı bu parçayı onarmak için kullanın. Böylelikle oluşturduğunuz yarığa baktığınızda daha önce yerleştirdiğiniz diskin yüzeyini görebilirsiniz.
 • Tüm boşlukları koli bandınızla kapatın ve CD’nizi aşağı doğru bantlayın. Evet, işte şimdi size özel bir spektrometreniz oldu. Güneşe bakmaya çalıştığınızda buna benzer bir şey göreceksiniz.Spektrometre4

Gördüğünüz siyah çizgilerin ne olduğunu biliyor musunuz? Bazı oda ışıklarına bakmaya çalışın ya da şeffaf selofan parçalarına… Ne görüyorsunuz?

Referanslar: https://www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html/spectrometer.html
Haber kaynağı: http://www.light2015.nz/hands-on-light/cereal-box-spectrometer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir