Close

25/04/2016

Aydınlatma Tasarımcılarına Özel Sertifika Programları

<br

Yeteneklerinizi onaylatmak için fırsat kollayan deneyimli bir aydınlatma tasarımcısı mısınız? O halde belki de bir sertifika programına başvurmayı düşünmelisiniz. Bu konuda oldukça geniş seçenekler var. Bu seçeneklerin hepsi de özgeçmişinize değer katar ve bir profesyonel olarak yeterliliklerinizi yükseltir.

International Association of Lighting Designers (IALD) – Certified Lighting Designer Becoming a Certified Lighting Designer (CLD) sertifikasyonu ise herhangi bir tasarım profesyoneline hatırı sayılır bir avantaj sağlayabilir. Çünkü bu sertifika programının uluslararası bilinirliği var ve sertifikayı almaya hak kazanan katılımcının yüksek standartlar altında değerlendirildiğini de kanıtlar bir niteliği bulunuyor. CLD sertifikasyonunu alabilmek için en az üç yıl yönetici aydınlatma tasarımcısı olarak çalışmış olmanız ve portfolyonuzda en az iki ilgili proje olması gerekiyor. Bu sertifikasyon süreci; sorulara yazılı olarak vereceğiniz cevapları ve portfolyonuzu kanıt niteliğinde kullanarak hazırlayacağınız yeteneklerinizi gösteren bir değerlendirmeyi içeriyor.

Amerikan Aydınlatma Derneği (ALA)-Sertifikalı Aydınlatma Danışmanı (American Lighting Association (ALA) – Certified Lighting Consultant)

Certified Lighting Consultant (CLC) başlığı Amerikan Aydınlatma Derneği tarafından verilen en yüksek sertifikasyon seviyesi. CLC olabilmek için önce ALA Aydınlatma Uzmanı olmanız gerekiyor. Bunun için ise Residential Lighting Training el kitabını almanız ve sınavdan en az 80 ile geçmeniz gerekiyor.

Aydınlatma Uzmanı olduktan sonra deneyiminize bağlı olarak, en fazla üç yıl içinde, bazı kursları da tamamlamanız gerekli. Eğer 10 yılın üzerinde mesleki tecrübeye sahipseniz herhangi bir kurs almanıza gerek yok. Bu kriterleri karşıladıktan sonra CLC sınavına girebilirsiniz. Sertifikanızı almaya hak kazanmanız için ise sınavdan 80 almanız gerekiyor.

Aydınlatma Profesyonelleri için Ulusal Konsey-Aydınlatma Sertifikalı (National Council on Qualifications for the Lighting Profession (NCQLP) – Lighting Certified)

NCQLP, Amerika temelli bir organizasyon ve sahanın profesyonellerine “Aydınlatma Sertifikalı” olma imkanı tanıyor. Sertifikasyon; kişilerin aydınlatmanın teknik prensiplerine başvurma yeterliliğini ve bilgisini garanti ediyor. Bu sertifikaya sahip olmak için, akreditsayonu olan bir üniversiteden akademik derece ve aydınlatma alanında en az üç yıl deneyim gerekiyor. Buna rağmen, en azından sektörde altı yıllık deneyiminiz var ise akademik dereceniz dikkate alınmadan başvurunuz kabul edilebiliyor.

Sertifkayı alabilmek için yapılan değerlendirme; 180 tane çoklu seçenekli sorudan oluşuyor. Bunların 80 tanesi saha çalışmalarını içeriyor. “LC Adayı El Kitabı”nı web sitesinden direkt indirebilir ve böylelikle sınava hazırlık, başvuru süreci ile ilgili kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Bu el kitabı ve sınav her yıl güncelleniyor.

IES: Aydınlatma Topluluğu-Kayıtlı Aydınlatma Uzmanı (IES: The Lighting Society – Registered Lighting Practitioner)

Avustralya ve Yeni Zelanda Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu (The Illuminating Engineering Society of Australia and New Zealand (IESANZ); sizin bu iki ülkeden birinde çalışmalarınızı sürdürdüğünüzü gözeterek, Kayıtlı Aydınlatma Uzmanı olmanıza olanak tanıyor. Bu RLP sertifikasyonuna başvurabilmeniz için öncelikle IES üyesi olmanız gerekiyor. Bunun için ise resmen tanınmış bir aydınlatma kursunu tamamlamanız ve aydınlatma alanında en az 4 yıllık deneyime sahip olmanız gerekiyor. RLP adayları için diğer ek şartlar ise şöyle:

  • Toplumda, Continuous Professional Development (CPD-Devamlı Profesyonel Gelişim) aktivitelerine katılım.
  • İyi bir finansal duruş ve kanunlara bağlı kalmak.
  • Müşteri kanıtına dayalı olarak; aydınlatma tasarımı sürecinin tüm aşamalarında deneyim sahibi olmak.

Philips Aydınlatma-LED Sertifika Programı (Philips Lighting – LED Certification Program)

Özellikle LED teknolojilerine odaklanmış bir sertifikasyon programı ile ilgileniyorsanız Philips Aydınlatma’nın 3-Aşama LED Sertifikasyon Programı’na katılabilirsiniz. Programın üç aşaması da yükselen bir ölçeğe ve zorluğa sahip. Üçüncü testi de 80 puanla geçtikten sonra ise Sertifikalı Philips LED Profesyoneli olabiliyorsunuz.

Sonuç

Aydınlatma tasarımı sertifikasyonları size daha fazla tanınma imkanı ve bir aydınlatma tasarımı profesyoneli olarak rekabet avantajı gibi olanaklar sunar. Donanımlarınızın bu alanda güçlü olması ise önemlidir. Unutmayın ki sertifikalar meslektaşlarınız ve müşterileriniz için birer “kanıt” olarak hizmet ederler.

Haber kaynağı: http://lighting.life/available-certifications-for-lighting-designers/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir