Close

26/03/2015

Dünyanın ilk kanıt-odaklı “Mimari Aydınlatma Tasarımı Sertifikasyon”u başlıyor

CLD-468x292Certified Lighting Designer Commission (Sertifikalı Aydınlatma Tasarımcısı Komisyonu) tarafından yönetilen sertifika süreci, adayların mimari aydınlatma tasarımcısı olarak profesyonel ve etkin bir şekilde çalıştıklarını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Çok yakında başvuruların kabul edilmeye başlanacağı bu sertifika programı; tasarımcılar tarafından “tasarımcılar” için ortaya çıkmış. Tasarımcıların niteliklerine ve portfolyolarına değerli bir katkı sağlamayı hedefliyor. Program için Certified Lighting Designer Commission Başkanı, IALD üyesi David Becker şunları söylüyor: “Sertifika almaya hak kazanan tasarımcılar, üst seviyedeki profesyonel yetkinliklerini meslektaşlarına, müşterilerine ve genel olarak halka kanıtlayabilecekler.”

Birden fazla aşamalı, bir kaç yıllık bir çalışma sonucu çıkan sertifikasyon; derinlemesine iş görevleri analizi, global anketleri ve pilot çalışmalarını içeriyor. Bu sayede adayın mimari aydınlatma tasarımı süreçlerindeki yeterliliğini etkin bir şekilde ölçmek üzerine tasarlanmış.

CLD’ye başvurmak için adayların en az 3 yıl “baş aydınlatma tasarımcısı” olarak çalışmış olması gerekiyor. Bunun dışında bu mesleğin yapı taşları olan şu 7 alanda yeterliliklerini gösterebilmeleri de bekleniyor: Hedefler ve sonuçlar, işbirliği, yetenek, sentez, bilim, idare ve insan deneyimi. Adaylar başvuru sırasında yazılı olarak cevaplarını hazırlayacak ve cevapları destekleyecek dökümanlar sunacaklar. Herhangi bir test, eğitim şartı ya da bir aydınlatma tasarımı derneğine üyelik koşulu aranmıyor.

Başvurular, mimari aydınlatma tasarımı mesleğinde oldukça üst düzeyde deneyimi olan saygın bir kurul tarafından değerlendirilecek. Tüm bunların yanı sıra CLD sertifikasını kazanan katılımcıların, sertifikalarının geçerliğini korumaları için, her beş yılda bir onaylatmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.cld.global
[email protected]
http://www.cld.global

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/worlds-first-evidence-based-certification-in-architectural-lighting-design-weeks-away-from-launch/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir