Close

15/09/2010

Media Facades Festival

2010 yılının en önemli kültürel ve görsel etkinliklerinden Media Facades Festival başlıyor.

Avrupa’da 2010 yılının en önemli kültürel ve görsel etkinliklerinden biri de 27 Ağustos’tan 12 Eylül’e kadar sürecek olan Media Facades Festival. Başka bir deyişle medyanın, halkın sosyal ortamlarına yerleştirdiği bu ekranlarla, binalara uygulayacağı dış cephelerle, internet ve Avrupa ‘daki en yeni teknolojiyi yakalayan çalışmalar ile herkese ulaşabilmeyi, farklı bir açıdan Avrupa’nın her yerinde ki insanlarla iletişim kurmayı amaçlayan bir festival.

Projede yer alan ülkeler Berlin, Brussels, Helsinki, Liverpool, Budapest, Linz ve Madrid.

Festivalde özellikle tanıtılanlar; gelişmiş sanat projeleri, Avrupa çapındaki farklı şehirlerin yaşayan ruhlarını görselleştiren renkli projeler, arada yer alan yerel konular ve gazetecilik. Bunların yanında ekonomiden reklamcılığa; mimarlıktan kültürel politikalara ve üniversitelere kadar uzanan bir proje. Yani festival sanatçıyı, sanatı ve halkı bir araya getirerek aradaki sınırları kaldırıyor.

Festival kapsamında özellikle toplantılarla ve workshoplarla (çalıştaylarla) halkı da projeye dâhil etmeyi unutmamışlar. İsteyen herkes festivalde aktif rol alabilir. Her gün için farklı programlar oluşturuluyor. Bu arada da oluşturulan programları sitesinden takip edebiliyorsunuz. Programlar çerçevesinde oyunlar oynanıyor, kısa videolar izletiliyor, simulusyonlarla herkese daha yakından görme ve hissetme fırsatı veriliyor. Bundan sonraki günlerde programa göre Berlin, Brussels ve Madrid’de projeksiyon gösterileri, workshoplar ve paneller gibi etkinlikler yapılacak.

Festivalin uzun vadedeki amacı yeni bir kültürel kitle iletişim biçimi oluşturmak. Bu amacı desteklemek üzere projeye sponsorluk yapan pek çok kuruluş var. Bunların içinde televizyon kanallarından reklam firmalarına, elektronikten mimarlık firmalarına kadar uzanan uzun bir liste mevcut.

Ayrıntılı bilgi için:http://www.mediafacades.eu/node/206

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir