Close

24/01/2019

Mavi ışık, kan basıncını en az ilaç kadar etkili bir şekilde düşürüyor

İngiltere’de yapılan yeni ve heyecan verici bir çalışmaya göre, mavi ışığa maruz kalmak kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini anında azaltan ve yüksek kan basıncı için etkili, farmasötik olmayan bir tedavi sağlıyor.

European Journal of Preventative Cardiology’de yayımlanan bu çalışma esnasında katılımcılar, günlük gün ışığıyla karşılaştırılabilecek bir doz olan yaklaşık 450 nanometrede 30 dakika süre ile mavi ışığa maruz bırakıldı. Bunu, farklı bir günde maruz kalınan bir kontrol ışığı takip etti. Morötesi (UV) ışığın tersine, görünür mavi ışık karsinojen değildir. Etkiyi ölçebilmek amacıyla katılımcıların kan basıncı, damar sertliği, damar genişlemesi ve nitrik oksit kan plazma düzeyleri ölçüldü. Bu ölçüm her iki ışıkla ışınımlanma öncesinde, esnasında ve iki saat sonrasına kadar tekrar edildi.

Surrey Üniversitesi’nden ve Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi’nden çalışmayı yürüten araştırmacılar bütün vücudu mavi ışığa maruz bırakmanın, katılımcıların sistolik kan basıncını hiçbir etkisi olmayan kontrol ışığına göre belirgin bir biçimde, yaklaşık 8 mmHg düşürdüğünü saptadı.

Daha da dikkat çekici olan; mavi ışıkla kan basıncını düşürmenin, klinik deneylerde kan basıncı düşürücü ilaçlarda görülenin benzeri olması.

Kan basıncını düşürücü etkilerinin yanı sıra mavi ışığa maruz kalmanın aynı zamanda diğer kardiyovasküler risk markörlerini de iyileştirdiği ortaya çıktı. Bunların arasında damar sertliğinin azalması ve damar relaksasyonunun artması da var. Bu da, yalnızca İngiltere’de her yıl 150 binden fazla insanın ölümüne neden olan kardiyovasküler hastalıkların ışık sayesinde önlenmesine yardımcı olunabileceği düşüncesini destekliyor.

Araştırmacıların bulgularına göre, mavi ışığa maruz kalmak, kardiyovasküler sistemi koruyan önemli bir sinyal molekülü olan nitrik oksit seviyelerini de artırıyor. Mavi ışığın bunu ciltten alıp damarları rahatlatarak kan akışını yükseltirken kan basıncını düşürdüğü yer olan kan dolaşımına yaydığı düşünülüyor.

Surrey Üniversitesi’nde Kardivovasküler Tıp Profesörü ve NHS danışmanı olan Christian Heiss, “Mavi ışığa maruz kalmak, kan basıncını ilaçlara gerek olmadan hassas bir şekilde kontrol eden yenilikçi bir yöntem sunuyor. Giyilebilen mavi ışık kaynakları bu ışığa sürekli maruz kalmayı mümkün ve pratik hale getirebilir. Bu da yaşlılar gibi kan basınçları ilaçla kolay kolay kontrol altına alınamayan kişiler için özellikle faydalı olabilir,” diyor.

Mavi ışığın insan sağlığına olumlu etkileri ilk kez ortaya çıkmıyor. Mavi ışığın ruh hali üzerindeki iyileştirici etkileri nedeniyle Japonya’da onlarca tren istasyonuna yerleştirilen mavi ışık sayesinde intihar oranlarının düşürülmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz on yıl süresince istasyonlardaki intihar oranı yüzde 84 gibi hızlı bir düşüş göstermiş durumda.

Haber kaynağı: https://www.goodnewsnetwork.org/blue-light-reduces-blood-pressure-just-as-effectively-as-medication-uk-study/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir