Close

12/12/2018

Mavi ışık kan basıncını düşürebilir

Surrey Üniversitesi ile Heinrich Heine Düsseldorf Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği yeni bir araştırmaya göre mavi ışığa maruz kalmak kan basıncını, yani tansiyonu düşürerek kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltıyor.

“European Journal of Preventative Cardiology” dergisinde yayımlanan araştırma esnasında deneklerin tüm bedenleri önce 30 dakika boyunca, günlük güneş ışığına benzer bir doz olan, yaklaşık 450 nanometrelik mavi ışığa, ardından farklı bir günde kontrol ışığına maruz bırakıldı.

Görünür mavi ışık, ultraviyole (UV) ışığın aksine kanserojen değil. Işığın etkisini incelemek üzere deneklerin kan basıncı, atardamarlarının sertliği, kan damarlarındaki genişleme ve kan plazmasındaki nitrikoksit seviyeleri her iki ışığın yansıtılması öncesinde, esnasında ve sonrasındaki iki saat içinde ölçüldü.

Araştırmacılar, tüm bedeni mavi ışığa maruz bırakmanın, herhangi bir etkisi olmayan kontrol ışığıyla karşılaştırıldığında deneklerin sistolik kan basıncını neredeyse 8 mmHg gibi önemli bir ölçüde azalttığını ortaya koydu. Kan basıncında mavi ışığın yol açtığı azalma, kan basıncının ilaç kullanımıyla düşürüldüğü klinik deneylerde gözlemlenen ile benzerlik gösteriyor.

Kan basıncını düşürme etkilerinin yanı sıra mavi ışığa maruz kalmanın, damar sertliğinde azalma ve kan damarlarında rahatlama artışı gibi diğer kardiyovasküler risk göstergelerini geliştirdiği de saptandı. Ayrıca bu bulgu ışığın, İngiltere’de her yıl 150.000’den fazla insanın ölümüne yol açan kardiyovasküler hastalığın önlenmesinde kullanabileceği görüşünü destekliyor.

Mavi ışığın, kardiyovasküler sistemi koruyan önemli bir uyarıcı moleküler olan nitrikoksit seviyesini artırdığı da araştırmacıların ortaya koyduğu bir diğer bulgu. Mavi ışığın, ciltten kan akışına salınması sonucu kan akışını artırıp kan basıncını düşürerek damarları rahatlattığı düşünülüyor.

Surrey Üniversitesi’nde Kardiyovasküler Tıp Profesörü ve NHS danışmanı olan Christian Heiss, “Mavi ışığa maruz kalma, ilaç kullanmaksızın kan basıncını tam olarak kontrol etmenin inovatif bir yöntemini sunuyor,” diye açıklıyor. “Giyilebilir mavi ışık kaynakları, sürekli olarak ışık terapisi almayı pratik bir yolla mümkün kılabilir. Bu gelişme, kan basıncını ilaç tedavisiyle kontrol etmenin pek kolay olmadığı, özellikle yaşlı insanlar gibi hastalar için faydalı olacaktır.”

Haber kaynağı: https://illumni.co/blue-light-can-reduce-blood-pressure/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir