Close

12/02/2020

Luminaire Broker… Arup, yeni bir çalışma şekli öneriyor

Normalde bir aydınlatma şartnamesi için süreç, genellikle şöyle işler;

Tasarımcının, projedeki belirli bir uygulama için ne istendiğine dair çok iyi bir fikri vardır. 

Sonra ne olur? Tasarımcı, geçmiş deneyimlerine veya üreticiyle yakın zamanda girdiği ilişkiye dayalı olarak pazar hakkında biraz bilgi sahibidir. Kimse ne bilmediklerini bilemez, bu yüzden bu liste kaçınılmaz olarak çok kısıtlı bir listedir. Tasarımcı, iki, üç, belki beş, altı üreticiyle görüşür, ancak muhtemelen proje süresi kısıtı gereği, sadece bir veya iki şirketle görüşülmüştür. İş bitmiştir.

Pek değil. Bir müşterinin, uzman bilgisi için ücret talep eden danışmanlardan beklemesi gereken şey, özendir. Ve bu müşteri, parasının karşılığını alıp almadığını değerlendirmek istediğinde sorularından biri “şartnamenizin bana paramın karşılığını sunduğunu nasıl bilebilirim” olacaktır. Ve işte Değer Mühendisliği’ni işin içine sokan nedenlerden biri, bu bilgi eksikliğidir. Ancak, uygun armatürü olan her üretici ile konuşmanın bir yolunu bulamazsak, bu soruya nasıl cevap verebiliriz?

İşte bunun bir yolu… Arup, dünyanın dört bir yanına yayılan aydınlatma tasarım ekipleriyle deneyimli bir firmadır. Çok fazla iş yapar ve birçok üreticiyle konuşur. Ancak şartname süreci herkesinki ile aynıdır. Büyük oranda şartname verisi uygulamadan geçer –ve şu sorular sorulur: Tasarımcılar gerekli özeni nasıl gösterebilirler? Ürünlerden nasıl daha fazla haberdar olabilirler? Pazarla nasıl daha açık ve şeffaf bir şekilde ilişki kurulabilir? Şartname nasıl daha verimli hale gelir? Nasıl veri toplanabilir ve bu verilerin daha çok işe yaraması nasıl sağlanır?

Liste uzadıkça, bu soruları cevaplamak için değişimin gerekli olduğu anlaşıldı ve işte bu noktada Luminaire Broker doğdu ve şekillenmeye başladı.

Üreticiler için yeni bir yöntem.

Üreticilerin de gelenekleri vardır ve genel olarak, gerçek ya da mecazi anlamda, kapıları çalmaya devam eden satış gücüne güvenirler. Peki ya bu şirketlere, tasarımcıların onlarla otomatik olarak görüştüğü bir yol açılsa?.. Arup tasarımcılarından biri, bu üreticinin teklifinden tatmin olabileceği bir ürün aradığında, üreticinin gelen kutusunun çınladığı bir durum olsa?

Bunun günlük bazda nasıl organize edilebileceği gibi ufak tefek ayrıntıları düşünmeden, bu şartnamenin nasıl işleyeceğine bir bakmanın ne zararı olabilir?

Tasarımcı: Luminaire Broker uygulaması aracılığıyla bir ürünle ilgili genel bir tanım yayımlar ve Luminaire Broker’da kayıtlı üreticilerden, aranan ürün ve hatta bilgisi dahilinde olmayan başka armatürler de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgi alır.

Müşteri: Atanmış tasarımcılarının, pazarı daha önce hiç görülmemiş bir sağlamlıkla test ettiklerini görerek güven duyar.

Üretici: Tasarımcının masasına, bugünlerde çok nadir bulunan bir şekilde erişim kazanır. Evet, fiyatları üzerinde sıkı bir mali kontrol sağlamak zorunda kalacaklar çünkü sürekli olarak başkalarıyla rekabet halinde olacaklar, ancak tasarım firmasından çıkan ışıl ışıl her proje için bir hayret ünlemini garantileyecekler.

Proje: Bunu konuda net olalım; Piyasa fiyat konusunda test ediliyorsa, kalite konusunda da test ediliyor demektir. Luminaire Broker, kalite gündemini ve tasarımcıyla üretici arasındaki beklentilere dair ortak bir anlayışı yönlendirerek ürün kalitesi için muhafız görevi görecektir. Üreticiler ürün kalitelerini sergilemek zorunda kalacaklar ve bu da Luminaire Broker platformuna ulaşabilmeleri için tüm test prosedürlerini yerine getirmelerini gerektirecektir. Müşteri desteğiyle, değer mühendisliğinin aşırılıkları önemli ölçüde azaltılabilir ve uygunsuz ürün tedarikinin sona ermesini görmeyi umabiliriz.

Herkes yararlanır.

Luminaire Broker, 2020’nin ilk çeyreğinde İngiltere’deki tüm Arup tasarım ofislerine açılacak. Bir soluklanıp nasıl gittiğini görmek için verilecek bir molanın ardından, amaç, ABD’deki aydınlatma ekiplerine ve daha sonra da Avrupa’ya genişlemek. Son olarak Doğu Asya ve Avustralya katılacak. Böylece, toplamda 150’den fazla aydınlatma tasarımcısı ve yanı sıra aydınlatmada şartnameleri belirleyen 900’den fazla elektrik mühendisi de olaya dahil olmuş olacak.

Peki ya Arup’un amacı?

Luminaire Broker işlemeye başlayıp herkes ilerleyişinden memnun olduğunda, herhangi bir aydınlatma tasarım stüdyosunun hizmeti kullanmaya davet edilmesi amaçlanıyor. Ve ilginçtir ki şu anda, erişim için ücretlendirme niyeti yok!. Ne şartname kazanacak üretici ne de stüdyo zamanından bolca tasarruf sağlayacak tasarımcılar, Luminaire Broker’a giriş için ücretlendirilmeyecek. Amaç, aydınlatmanın belirlenme şeklini bozup dönüştürmek ve kaliteyi, herkesi içeren -tasarımcılar, tedarikçiler, müşteriler ve katkı sunanlar-  tüm sektörün yararına olacak şekilde yönlendirmek.

Takipte kalın.

Bu girişim hakkında yazacak çok daha fazla şey var. Şu anda pek fedakârca görünse de burada önerilenlerin önemli bir tarafı var. Bu, ürün kalitesini kontrol ederek proje niteliğini korumaya yönelik ciddi bir girişim. Ne kadar çok tasarımcı ve ne kadar çok Kalite Üreticisi katılırsa, bu uğraşın başarı şansı o kadar artar.

Haber kaynağı: https://www.thelightreviewonline.com/arup-launches-luminaire-broker-and-a-new-way-of-working/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir