Close

04/05/2020

LRC, ücretsiz, açık erişimli, Bahçe Tarımı Aydınlatma Armatürü Hesaplayıcısı’nı duyurdu

Rensselaer Politeknik Enstitüsü Aydınlatma Araştırma Merkezi (Lighting Research Center – LRC), yetiştiricilerin genellikle seralarda ve diğer kontrollü tarım ortamlarında kullandıkları çok çeşitli bahçe armatürünün performans, verimlilik ve ekonomisini değerlendirmelerine yardımcı olacak ücretsiz, kullanımı kolay bir çevrimiçi araç geliştirdi. 

Bahçe tarımı armatür hesaplayıcısı olarak adlandırılan bu çevrimiçi araç, üreticilerin birkaç armatürü doğru bir şekilde karşılaştırmasını ve kendi özel uygulamaları için en etkili olanı seçmesini sağlıyor.

Elektrik aydınlatması birçok serada ek ışık sağlamak için gerekli ve kapalı tarım ortamlarında ise tek ışık kaynağı. Bu aydınlatma sistemlerinin satın alınması ve kurulması son derece pahalı, bu nedenle yetiştiricilerin uygulamaları için en düşük toplam işletme maliyetiyle en etkili aydınlatmayı sağlayacak bir aydınlatma sistemi seçmeleri önem taşıyor.

LRC tarafından geliştirilen bahçe tarımı armatür hesaplayıcısı, fotosentetik foton akı yoğunluğu (photosynthetic photon flux density  – PPFD) adı verilen bir metriğe dayanıyor. PPFD, mimari bir uygulamada çalışma yüzeyinde fotopik aydınlığa benziyor. Tıpkı alternatif aydınlatma sistemlerinin güç yoğunluklarını, çalışma düzlemindeki eşit aydınlık seviyelerinde karşılaştırmanın doğru olduğu gibi, alternatif bahçe tarımı armatürlerinin güç yoğunlukları da sadece üst bitki tabakasında aynı PPFD’yi sağladıklarında karşılaştırılmalıdır.

Bahçe tarımı uygulamaları için aydınlatma ürünlerini seçerken yetiştiriciler, yalnızca armatür etkililiğini dikkate alarak kolayca yanlış yönlendirilebiliyor. Armatür etkililiği; armatür yoğunluk dağılımı, optimum armatür düzeni ve bir kriter PPFD’sine ulaşmak için gerekli armatür sayısı gibi önemli faktörleri dikkate almaz. Tüm bu faktörler, çeşitli bahçe tarımı armatür seçeneklerinin genel maliyet etkinliğini değerlendirmede önem taşıyor.

Bahçe tarımı armatür hesaplayıcısı, bir yetiştiricinin, değerlendirmeye aldığı her bir armatürün en iyi nasıl düzenleneceğini ve montaj yüksekliğini belirlemesini sağlıyor. Yetiştiriciler hesaplayıcıyı kullanarak alanlarını istenen ışık seviyesinde aydınlatmak için ihtiyaç duydukları her bir armatür tipinin sayısını belirleyebiliyor ve optimum aydınlatma sağlayacak ürünü en düşük maliyetle seçebiliyor. Bu hesaplamaların geleneksel yöntemler kullanılarak yapılması birkaç gün alabiliyor. Bahçe tarımı armatür hesaplayıcısı bunu birkaç dakika içinde yapıyor.

LRC’den Profesör Dr. Mark Rea, “Enerji kullanımı ve ürün ömrü maliyetleri, kontrollü ortam bahçe tarımında kullanılan LED aydınlatma sistemleri arasında büyük farklılıklar gösteriyor,” diyor. “Her özel uygulama için hangi teknolojinin en uygun olduğuna dair net bir tablo oluşturmak amacıyla tam bir sistem enerjisi ve ürün ömrü maliyet analizi yürütmemiz gerektiği, mimari aydınlatma alanında uzun yıllardır standart bir yaklaşım olmuştur. Bahçe tarımı armatür hesaplayıcısı, yetiştiricilerin bu kararı vermeleri için kolay bir yol sağlıyor.”

Proje, Natural Resources Canada ve aralarında Efficiency Vermont, Energize Connecticut, National Grid, Northwest Energy Efficiency Alliance ve ComEd de bulunan Lighting Energy Alliance’ın diğer üyeleri tarafından finanse edildi.

Hesaplayıcıya ulaşmak için: https://hortcalc.lrc.rpi.edu

Haber kaynağı: https://www.lrc.rpi.edu/resources/newsroom/pr_story.asp?id=462

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir