Close

09/05/2019

Aydınlatma Araştırma Merkezi (LRC) bitki aydınlatması için yeni bir program geliştiriyor

Bitki yetiştiriciliği ve sağlığı için aydınlatma konulu kurs müfredatı Nuckolls Fund for Lighting Education’ın desteğiyle oluşturulacak.

Birçok araştırma, iinsanların tam tahıl, kabuklu yemiş, tohum, meyve ve sebze de dahil olmak üzere yeterince sağlıklı beslenmediğini söylüyor. Bununla birlikte, Ekim 2018’de yayımlanan ve “Çok Fazla Ne Zaman Yeterli Değildir: Mevcut Gıda Üretimi Küresel Beslenme İhtiyaçlarını Karşılıyor mu?” başlıklı bir çalışma, dünyadaki herkesin sağlıklı, bitki bazlı beslenmeye başlaması durumunda dünyaya yetecek miktarda meyve ve sebzenin bulunamayacağını tespit etti. Bir başka deyişle, yememiz gerekenle ürettiklerimiz, mevcut küresel tarım sisteminde yeterli değil.

Rensselaer Polytechnic Institute Aydınlatma Araştırma Merkezi’nden (LRC) Bitki Sağlığı Aydınlatması Birliği’nin (IPH) yaptığı bir araştırma, “hassas ışık dozajı”nın, bitki verimini azaltan birçok zararlı patojenle mücadele etmek ve bitki sağlığını artırmak için kullanılabileceğini gösterdi. Aynı zamanda, yerel ve sürdürülebilir gıdaya duyulan ilgi ve bunları finansal olarak uygulanabilir kılan olgunlaştırma teknolojileri gibi faktörlere bağlı olarak ürünler, gittikçe daha fazla kontrollü kapalı tarım ortamlarında yetiştirilmeye başlanıyor. Aydınlatma uzmanları, bu kapalı tarım ortamları için yenilikçi aydınlatma sistem ve uygulamaları tasarlama ve geliştirmeye çağrılıyor. Bu durum, gelişmekte olan bu tip pazarlarda iş yapmak ve bu pazarlara tam anlamıyla katılmak için ek bilgi ve beceri kazanmak zorunda olan aydınlatma uzmanları için heyecan verici yeni zorluklar sunuyor.

Bu ihtiyacı karşılamak üzere, LRC, Nuckolls Fund for Lighting Education’ın desteğiyle, bitki gelişimi ve sağlığı üzerine aydınlatma konulu yeni bir ders programı geliştiriyor. LRC’deki kurs geliştirme ekibi, profesör Mark Rea, bitki pataloğu Jaimin Patel, araştırmacı Leora Radetsky ve eğitim direktörü Dan Frering’den oluşuyor. Katkıda bulunanlar arasında ise Michigan State Üniversitesi’nde bahçecilik profesörü olan Erik Runkle ve Cornell Üniversitesi’nden bitki patalogları David Gadoury ile Florida Üniversitesi’nden Natalia Peres var. Bu bilim insanlarının tamamı meyve ve sebzelerdeki patojenleri azaltmak için UV kullanma konusundaki uzmanlıklarıyla biliniyor.

LRC, son 29 yıldır aydınlatmada master diploması sunuyor. 2004 yılında, LRC, Nuckolls Fund for Lighting Education’ın yardımıyla aydınlatmaya yoğunlaşan mimari bilimlerde doktora derecesi sunmaya başladı. Bu ek diploma seçeneği, LRC’de lisansüstü eğitimin kapsamını genişleterek, öğrencilerin aydınlatma konusunda daha derinlemesine, araştırmaya dayalı bir çalışma yapmalarını sağlıyor. LRC, Rensselaer’daki Mimarlık Okulu’nun bir parçası, ancak aralarında iç mimarlık, mimarlık, sanat, tiyatro, mühendislik (mimari, makine, elektrik), fizik, biyoloji ve bilimin diğer alanları da bulunan çok çeşitli lisans eğitiminden öğrencilere hitap ediyor. Bu çeşitlilik, disiplinler arası çalışma için zengin bir ortamın sağlanmasına yardımcı olan programın en güçlü yönünü oluşturuyor.

Bitki gelişimi ve sağlığı için aydınlatma konulu yeni kurs müfredatı lisans, lisansüstü veya meslekten kişilere uyarlanabildiğinden modüler ve esnek bir program olacak ve LRC için kalıcı ve düzenli hale gelebilecek.

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/news/briefs/lighting-research-center-to-develop-new-plant-lighting-education-program_o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir