Close

12/03/2018

Buğday LED altında iki kat daha fazla büyüdü

Bir grup bilim adamı LED aydınlatması kullanarak buğdayın yetişme süresini %50 azalttı. Bu tarımda uzun zamandır katkı sağlayan LED’lerin devrim niteliğindeki son başarısı.

Avustralya ve İngiltere’deki araştırmacılar, ilkbaharda yetiştirilen tahıl için standart 16 haftalık büyüme süresini sadece 8 haftaya indirdi ve tohumlar yarısı kadar sürede olgunlaşarak toplanabilir hale geldi.

Queensland ve Sidney Üniversitelerinin birlikte gerçekleştirdiği araştırma Norwich’teki John Innes Merkezi tarafından yürütülüyor. Çalışma ekibi tarafından geliştirilen “hızlı yetiştirme” buğdayda fotosenteze yardımcı olmak için LED’leri kullandı ve günün 22 saatinde aydınlatılan bir cam evini tarla haline dönüştürdü.

Bu gelişmeyle beraber ilk kez altı yıllık buğdayın tek bir yıl içinde geliştirilebilmesi mümkün. Projenin başarısı ise İkinci Dünya Savaşı sonrası tahıl üretiminde “mekik büyüme” stratejileriyle karşılaştırılacak ölçüde.

John Innes Center ekibinin başkanı Dr. Brande Wulff’un Lux’e verdiği demeçte, “Dünyada yüksek verimle daha dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesinde büyük bir sorunla karşı karşıyayız” dedi. Wulff, “daha kısa zamanda daha verimli üretim gerçekleştirmek ve en iyi kombinasyonları bulmamıza olanak sağlayacak her türlü proje bizim için çok önemli” diye ekledi.

Hızla artan dünya nüfusuna ve iklim kuşağının etkilerine rağmen, ihtiyaç artarken son yıllarda birçok temel ürünün iyileşme oranı durdu.

Dr Wulff, hızlı üreyen 21. yüzyıl toplumu için bu araştırmanın küresel bir soruna potansiyel yeni bir çözüm önerme niteliğinde olduğunu söylüyor.

Uluslararası araştırma ekibi aynı zamanda bu tekniğin farklı tahıl grupları ve hatta başka ürünler için de kullanılabileceğini söyledi. Ekmeklik buğday, makarnalık buğday, arpa, bezelye ve nohut için 6 kez artacak üretim, kanola ve kolza tohumu için 4 kez artabilir. Bu, yaygın olarak kullanılan ticari yetiştirme tekniklerine kıyasla önemli bir artış.

Önemli bir nokta da, deneylerin herhangi birinde karbondioksit kullanılmamış olması.

Bilim adamları, geleneksel tarla tabanlı tekniklerle birlikte çalıştırıldığında bu üretimdeki hız artışın bitkilerin genetik ilerlemelerini sağlamak için önemli bir araç olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Queensland Üniversitesi’nden Dr Lee Hickey “bir platform olarak hızlı büyüme, gen düzenleme gibi diğer birçok teknolojiyle kombine edilebilir ve sonuçta daha hızlı sonuçlar alınır” diye açıklıyor.

Çalışma, bitki patojen etkileşimleri, bitki şekli ve yapısı ve çiçeklenme zamanı gibi özelliklerin ayrıntılı olarak incelenebileceğini ve teknolojiyi kullanarak tekrarlandığını gösteriyor.

Hızlı yetiştirme teknolojisi buğday yetiştiricilerinden de onay almış görünüyor, üreticiler durumdan çok memnun.

İngiltere tohum tedarikçisi RAGT’de buğday hastalığı uzmanı olan Ruth Bryant  “yetiştiriciler her zaman pazara girme sürecini hızlandırmanın yollarını arıyor, bu nedenle hız kavramıyla çok yakından ilgileniyoruz” dedi. Avustralyalı şirket Dow Agro Sciences’la birlikte buğday ekimi üreten Dr Allan Rattey ise Avustralya’da yaşanan en büyük hasat probleminin hasat öncesi filizlenme olduğunu söylüyor ve kendilerinin de bu teknolojiyi kullandıklarını ve sonuçtan memnun olduklarını ekliyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/01/wheat-grows-twice-as-fast-under-leds

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir