Close

13/02/2015

Liz West’in “Sizin Renk Algınız” Enstelasyonu

ColorPerception1Liz West’in Your Color Perception 2015, (Sizin Renk Algınız) T8 flüoresan lambalar ve selüloz jelleri ile yapılmış mekâna özgü bir enstalasyon.

ColorPerception2Enstalasyon, Castlefielg Galerisi’nin New Art Spaces Federation House bölümünün dördüncü katında yaklaşık 464m2’lik bölümü kapsıyor. Bu yeni çalışma özellikle bulunulan alana özgü olarak mekâna direkt cevap veriyor. West, mimari alana göre çalışarak; renk ve ışığı geniş, sürükleyici bir sanat enstalasyonu yaratmak için kullanmış.

ColorPerception3Sanatçı, galeriyi laboratuvar gibi kullanarak, mimarı bir alanda ve ziyaretçilerin deneyiminde parlak renk algısının etkisini test etmiş. Federation House bölümünü kromatik ışık kullanarak duygusal ve içsel bir deneyime dönüştüren West, ziyaretçilerin enstalasyonu gördüklerindeki fiziksel, psikolojik, duygusal ve ruhsal tepkileri üzerine çalışmış.

Enstalasyon ilk gösterime sunulduğunda iki gün boyunca saat 18:00-09:00 ve 14:00-20:00 arasında açık bırakılmış. Böylelikle dışarıdaki karanlık, çalışmadaki aydınlık ve renklendirmeyi kuvvetlendirmek için kullanılmış. Bu ışık çalışması için karanlık kış aylarında böylesi geniş bir mekân kullanmak ise yılın herhangi bir zamanından çok daha yoğun “renk doygunluğuna” ulaşılmasını sağlamış.

ColorPerception4Your Colour Perception isimli çalışmanın ileri tarihlerdeki gösterimleri ve daha fazla detay için şu linki tıklayabilirsiniz: www.liz-west.com

Fotoğraflar: Stephen Iles
Haber kaynağı:
http://www.illumni.co/your-colour-perception-by-liz-west/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir