Close

15/06/2011

LED aydınlatma ürünleri spesifikasyon klavuzu

Lighting Industry Liaison Group, İngiltere’de aydınlatma tasarımı konusunda söz sahibi dernek ve kurumların üyesi olduğu bir oluşum. Üyeleri arasında PLDA, IALD, SLL gibi derneklerin olduğu Lighting Industry Liason Group, sürekli gelişim içerisinde bulunan LED teknolojisinin spesifikasyonunda tasarımcılar için yol gösterici olacak yeni klavuzunu yayınladı. Guidelines for Specification of LED Lighting Products 2011 isimli klavuz sayesinde “iddia” edilen LED ürün performanslarını takip edilebilir veriler ile değerlendirebilmek mümkün.

Klavuz, basit ve sade bir dil ile yazılmış. Hem LED aydınlatma ile ilgili tanımlamalara hem de dikkat edilecek konulara yer veren klavuz International Electrotechinal Comission (IEC tarafından yayınlanan standartlara ve LED teknolojisinin yeni gelişmelerine dayandırılarak hazırlanmış.

Editör notu: Şu anda LED teknolojisi bir çok üretici de dahil olmak üzere hepimizin başını döndüren bir şekilde hızlı gelişiyor. Standartları da netleşemediği için LED armatürleri ile ilgili iddialar bazen haddini aşabiliyor. %80 tasarruflu ya da 50.000 saat ömürlü duymaya alıştığımız pazarlama cümleleri haline geldi. Ancak LED armatür sadece bir ışık kaynağından oluşmuyor, elektronik devrelerinden, çipe kadar bu performansı etkileyecek bir çok etmen var. Bunları gözönünde bulundurabilmek için iyi bir klavuz ihityacı açıktı.

Klavuzu pdf formatında indirmek için alttaki linki kullanabilirsiniz.

Guidelines for Specification of LED Lighting Products 2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir