Close

15/10/2018

Landsberg için lineer aydınlatma

Almanya’daki Landsberg eski şehrin doğu ucunda yer alan ve yeni renove edilen Bayertor (Bavyera Kapısı) artık yeni bir tasarımla aydınlatılıyor.

Geç dönem Gotik tarzı ortaçağ şehir duvarının son uzantısını tamamlamak için 1425’te inşa edilen Bayertor, tüm güney Almanya’daki bu dönemden kalma en güzel ve etkileyici şehir duvarı olarak kabul ediliyor. İlk inşa edildiği zamanda bile sadece şehri korumaya hizmet etmeyip aynı zamanda temsili amaçlar için de kullanıldı. Burası hem gümrük idaresiydi hem de Landsberg bekçisinin yaşam alanı.

Tamamlandıktan on yıl sonra binanın önüne, her iki yanında kare, kale şeklinde yan kuleler ve diğer bağlantılı binalar bulunan iki bekçi odasıyla takviye edilerek bir “gözetleme kulesi” yerleştirildi. 15. yüzyılın ikinci yarısında kapıların önüne yerleştirilen korunaklı surlar ve koruyucu yapılar, gelişen silah teknolojisine karşılık verme çabasıydı.

Uzun ve masraflı birkaç yıllık süreç içinde Gotik surlar tamir edilerek yenilendi. Özellikle suyun verdiği hasar dolayısıyla dokusu ciddi zarar gören bina şu anda yeni gibi görünüyor.

Renovasyon çalışması, bina kompleksi içinde dolaşacak yayalar için aydınlatmanın geliştirilmesini de kapsıyordu. Bu yenileme ise hem yayalara güvenli bir şekilde rehberlik etme hem de Gotik mimariyi görünür bir müdahale olmaksızın gerektiği gibi sergilemeyi amaçlıyordu.

Başlangıçtaki standart yuvarlak, gömme armatürler önerisi hızla reddedildi. Lineer armatürlerle daha iyi bir aydınlatma sonucuna ulaşılabiliyordu, üstelik daha az sayıda armatürle.

Haber kaynağı: https://illumni.co/linear-lighting-for-landsbergs-landmark/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir