Close

16 January 2017

Kuzey Körfezi’nde doğa üstü bir manzara: Işık Sütunları

Kuzey Körfezi’nde bir fotoğrafçı büyüleyici “ışık sütunlarının” fotoğraflarını çekmeyi başardı. Fotoğrafçı Timothy Joseph Elzinga, ortaya çıkan muhteşem görüntülerle ilgili şöyle konuştu: “Sanki Star Trek’ten birileri insanları ışınlamaya çalışıyormuş gibi görünen bir manzara vardı.”

Kuzey Ontario’lu fotoğrafçı; gecenin bir yarısı gökyüzünden gelen bu parlak renkli ışık sütunlarının görünümü karşısında şaşkına dönmüş. Elzinga sözlerine şöyle devam ediyor: “Aslında bunun için evde gece 01:30’da ağlayarak beni uyandıran oğlumu suçlayabiliriz. Çünkü aslında onu sakinleştirmek için kalkmıştım. Sonra pencere kenarından dışarı baktığımda gökyüzünde dans eden ışıkların mükemmel manzarasını gördüm. Bunu araştırmak zorundaydım. Üzerime bir şeyler giydim, dışarı koştum ve birkaç fotoğraf çektim.”

National Geographic’e göre Elzinga, bir çeşit hava durumu fenomeni olan “ışık sütunlarını” (light pillars) fotoğraflamıştı. Işık sütunları, doğal ya da yapay ışık yere yakın yüzen kristallerinden fırladığında ortaya çıkıyor.

Bu vakada ise; hava o kadar soğukmuş ki kristaller havada şekillenmiş; şehrin sokak ve iş ışıklarını yansıtmış. Elzinga: “Çok parlaktı, şu ana kadar hiç görmediğim kadar parlak bir şeydi. Öyle ki neredeyse doğa üstü gibi görünüyordu.”

Fotoğraflar: Marina von Stackelberg CBC News
Haber kaynağı: http://www.cbc.ca/beta/news/canada/sudbury/pillar-lights-north-bay-1.3929505

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *