Close

03/01/2017

Koku, Ses ve İnsan: Scent Constellation Entalasyonu

Scent Constellation (Koku Takımyıldızı) isimli bu sanat çalışması, Paris’te Le Grand Musée du Parfum’de (Büyük Parfüm Müzesi) kalıcı olarak sergilenen dinamik, mekânsal, birden fazla duyuya hitap eden bir enstalasyon. Çalışma, eş zamanlı olarak “parfümeri organını” temsil ediyor ve koku yaratmayı görselleştiriyor.

Mekân, izleyiciye ayrılmış metaforik bir organdan oluşuyor ve bu olağan dışı performansın görülebilmesi için gerekli olan püskürtülmüş bir pus içeriyor. Çalışmada Eau de Cologne, Oriental, Fougères, Floral ve Chypre olmak üzere beş parfüm tipolojisi temsil ediliyor. Her bir parfüm türü, pirizmayı andıran boğum noktalarının arasındaki büyüleyici bulutun içinde hareket eden takımyıldızı ışığı ile tanımlanıyor. Parfümcü asistanı, parfümcü ve 200’e yakın ham madde arasındaki formüle dayalı ilişki; canlı ışık çizgileri ağı ve buna karşılık gelen ses manzarası ile temsil ediliyor. Işıkların ağı, moleküller, DNA ve Frank Gilberth’in erken dönem ışık tabloları gibi belli formüllerden ilham almış. (Bu arada Gilberth, “iş yerinde zaman ve hareket” isimli çalışmanın önde gelen isimleri arasında yer alıyordu.) Bu üretken ışık ve ses senfonisi yeni parfümleri hayal etme süreci için şiir gibi görsel bir metafor yaratıyor.

Çalışmadaki algoritma ışığın izlerine yönelik dinamik bir ağ ortaya çıkarıyor. Kaldı ki bu algoritma yaygın olarak kullanılan içeriklerin arasındaki matematiksel ilişkiyi temsil eden kristal benzeri yüzler yaratmak için prizmaları kullanıyor. Ses manzarası ise koku familyalarına bir cevap olarak sesler kütüphanesinden yaratılmış.

Bozulma ve her ses saldırısı ham maddelerin durağanlığını temsil ediyor çünkü onlar nihai parfüm bileşimi için karıştırılıyorlar…

Projeye katılanlar:

Müşteri: Le Grand Musée du Parfum
Tasarım ve enstalasyon: Jason Bruges Studio
Ses tasarımı: Daniel Sonabend

Fotoğraflar: James Medcraft
www.jasonbruges.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/scent-constellation-by-jason-bruges-studio/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir