Close

01/02/2014

Kısa ömürlü LED lambalar

KaithDawsonLED lambalarla yapılan bir araştırmada lambaların %29’unun beklenildiği kadar uzun ömürlü olmadığı ortaya çıktı.

İngiliz kökenli bir test ajansı birbirinden farklı özelliklerde LED lambaları basit bir dayanıklılık testinden geçirdi. Lambaların neredeyse %29’u 10.000 saatten önce arızalandı. Bu tam da beklediğimiz gibi, LED lambaların reklamlarının yapıldığı kadar güvenilir olmadığını ve çoğunun ömrünün 25.000 ile 50.000 saate kadar çıkamadığını ortaya koyuyor.

İngiliz tüketici ölçüm ajansı Which?, test için, Amerika’daki Consumer Reports (Tüketici Raporları) gibi, 5 ayrı segmentte her biri 46 çeşit toplam 230 LED lamba aldı. Which? ve Avrupalı organizasyon ortaklarının yürüttüğü deneyde lambalar 165 dakika boyunca yakıldı ve sonra 15 dakika kapatıldı. Bu işlem lambalar bozulana kadar devam etti.

6.000 saatte arızalanan lambalar
66 tane LED lamba yani toplamın 28.9%’u 10.000 saatlik yanma hedefini gerçekleştiremedi. Test edilen örnek lambaların büyük çoğunluğu 6.000 saatte arızalandı. Bu arada Avrupa Birliği’nin 1 Mart’ta yürürlüğe girecek düzenlemelerine göre satılan lambaların 6.000 saatte kadar dayanması gerekiyor.

Which? halka fazla detay açıklamıyor. Amerika’daki mukabili gibi ona ödeme yapan üyelerine detayları saklıyor. Verdikleri linkte test edilen marka veya modeller listelenmiyor. Yapılan test ile ilgili minimum bilgi halkla paylaşılıyor. LED aydınlatmaların ömürlerini belirtmek için aydınlatma endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılan L70 kriteriyle ilgili bir bilgi de verilmiyor. Which?’in testinde lambaların bozulması süreci; “hep beraber çalışırken birden durmaları” gibi algılanıyor. Yine de bu bozulmanın detayları verilmiyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki sürücülerle ya da donanımla ilgili bozulmaları halka fısıldamaya seve seve gönüllü olabilirim.

Lambaları kısa ömürlü olan iki şirket

Which? lambaları en hızla bozulan şirketlerden sadece ikisini açıkladı: TCP ve Ikea. ( Tüketici grubuna göre bu iki lamba İngiltere’de en erken sürede ömrü biten aydınlatma ürünleri.) Ikea sorgulanan lambası hakkında kendilerinin de ürünlerini teste tabii tuttuklarını ve Which?’in testi esnasında zaten lambayı satıştan kaldırdıklarını açıkladı. Ancak bu lambalar hala piyasada bulunabiliyor.

TCP de kendilerinin zaten lambaları hakkındaki problemi bildiklerini ve bu testlerden önce ürünlerini satıştan çoktan kaldırdıklarını söyledi. Şirket bu lambanın tedarikçileriyle artık çalışmadıklarını açıkladı.

Which? halka duyurduğu özet raporu şu açıklamayla sonlandırıyor: “Bizler daha fazla LED lambanın dayanıklılık süreleri konusunda test yapma sürecimizi devam ettiriyoruz”. Bu süreçte bizler de daha fazla “kısa ömürlü” LED lamba haberi duyacağız gibi görünüyor.

Metin: Keith Dawson

Haber Kaynağı: http://www.allledlighting.com/author.asp?section_id=560&doc_id=562455&f_src=allledlighting_sitedefault

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir