Close

17/10/2012

Jeanine Chrobak-Kando ile LED lambalar üzerine…

Standart akkor ampullerin artık kullanımdan kalkmasıyla, dikkatleri üzerine çeken LED lambaların avantajları konusunda Verbatim İş Geliştirme Müdürü Jeanine Chrobak-Kando, merak edilen detayları açıkladı.

Lütfen kısa bir süre önce yürürlüğe giren yasa değişikliğini ve bunun nedenlerini açıklar mısınız? Bu değişikliğin tüketiciler açısından anlamı nedir?
Eylül 2012’de Avrupa Birliği’nde standart akkor ampullerin üretimi ve ithalatı yasaklandı, bunun nedeni bu ampullerin çok düşük enerji verimliliğine sahip olması – akkor ampuller görünür bir ışık vermek için verilen enerjinin tipik olarak sadece %10’unu kullanıyor. Tüketiciler artık düşük enerjiyle aydınlatma alternatifleri olan ve %85’e kadar enerji verimliliği sunan ışık yayan diyotlar (LED) ve kompakt flüoresan lambalar (CFL) arasında seçim yapmak zorunda.

LED aydınlatma nedir ve avantajları nelerdir?
Elektrik enerjisini insan gözü tarafından görünür bir ışık spektrumuna dönüştüren uygulamadaki ilk LED, 50 yıl önce piyasaya sürüldü. Bunu takiben devam eden teknolojik gelişmeler LED’lerin diğer uygulamaların yanı sıra, genel amaçlı ev tipi aydınlatma alanında eski tarz ampullerin yerini alan düşük maliyetli alternatifler olarak popüler hale geldi.LED lambalar özellikle enerji verimliliği, performans, güvenilirlik ve sağlamlık açısından birçok avantaj sunuyor. Belirtildiği gibi, LED lambalar geleneksel ampullere kıyasla %85’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir ve içlerinde yanan bir tel olmadığı için en az 35 kat daha uzun süre dayanabilirler – böylece yaklaşık olarak fazladan 15 yıl daha kullanılabilirler.

Kompakt flüoresan lambaların aksine, LED lambalar tipik olarak 5 kat daha fazla çalışma ömrü sunar, anında yanar ve cıva gibi tehlikeli maddeler içermez. LED lambalar darbe ve titreşime karşı dirençlidir.

LED’ler istisnai bir ışık kalitesi sunar ve yüksek seviyede parlaklık ve yoğunluk üretebilirler. İster göz alıcı bir beyaz ışık, isterseniz de sıcak ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Lambaların ışık seviyesi ayarlanabilir ve kolaylıkla kontrol edilebilir.

Lütfen LED’ler hakkındaki bazı yanlış fikirlere değinir misiniz? (Örneğin LED’lerin sadece soğuk ışık verdiği ya da pahalı olduğu iddiasına.)

LED lambalar eski tarz lambalardan çok daha fazla maliyetlidir. Elektrik kullanımı ve değiştirme maliyetleri açısından sundukları tasarrufu dikkate aldığınızda, LED lambalar ilk satın alma maliyetlerini çok kısa bir süre içinde geri öder. Uygulamaya bağlı olarak, LED lambalar gerçekten de satın alma maliyetlerini bir yıldan kısa bir süre içerisinde amorti eder.

Tekrarlamak gerekirse, LED’ler aynı zamanda istisnai bir ışık kalitesi ve renksel geriverim sunar. Işık rengi veya renk sıcaklığı Kelvin (K) olarak ölçülür. LED lambanızın tam olarak eski tarz bir ampul tarafından üretilen sıcak ve rahatlatıcı ışığı üretmesini istiyorsanız, 2.700-3.000K arasında bir renk sıcaklığına sahip LED lambaları seçin. Renksel geriverim indisini (CRI) de hesaba katın. CRI ne kadar yüksekse (maks. 100), bir nesnenin renkleri de o kadar doğal görünecektir. Günümüzde, güvenilir markaların ürettiği LED lambalar 80’in üzerinde CRI değerine ulaşabilmektedir.

Tüketiciler evlerindeki tüm lambaları LED lamba ile değiştirebilirler mi (lambalar, spotlar, avizeler)?
LED lambaların montajı çok kolaydır ve tüm popüler şekillerde sunulmakta olup mevcut altlıklarla kolaylıkla uyum sağlarlar. Geniş ürün gamı mevcut akkor ve halojen lambaların doğrudan muadillerini içerir. Sınıf A lambalar, Sınıf B mum ışıkları ve MR16 GU5.3 ve PAR 16 GU10 bağlantılar için spotlar bulunmaktadır. Tanınmış üreticiler tarafından sunulan birçok lamba E27 (vida tipi) veya B22 (duy) altlıklarla birlikte sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir