Close

04/09/2018

Japon bilimciler havada hareket eden “ateşböceği” ışık icat etti

Japon mühendislik araştırmacıları ses ötesi dalgalarla hareket eden, ateşböceği boyutunda minik bir elektronik ışık icat ettiklerini ve süreç içinde bu ışığın hareketli görüntülerden izdüşüm gönderimine kadar farklı alanlarda kullanılabileceğini bildirdi.

Ateşböceğine benzerliği nedeniyle Luciola adı verilen, tüy kadar hafif, hava durabilen bu ışık parçacığının ağırlığı 16,2 mg, çapı ise 3,5 mm ve metinleri aydınlatabilen kırmızı bir ışık yayıyor.

Minik boyutuna rağmen ışığı tutan ultrasonik dalgalar yayan, 285 mikro hoparlör gücüne sahip ve insan kulağının duyamayacağı frekansı sayesinde görünürde tam bir sessizlik içinde işliyor.

Cihazı geliştiren Kawahara Universal Information Network Project (Kawahara Evrensel Bilgi Ağı Projesi) üyesi, Devre Tasarım Uzmanı Makoto Takamiya, Luciola’nın iki yıllık sürecin ürünü olduğunu belirtiyor.

Tokyo Üniversitesi Profesörü, “Bu küçük nesnelerin akıllı telefon özelliklerine sahip olacağını ve günlük hayatımızda bize daha akıllıca yollarla yardım etmek üzere üretileceklerini umuyorum,” diyor ve cihazın beş ile on yıl içinde satışa sunulacağını tahmin ediyor.

Luciola’yı geliştiren ekip cihazın, Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak adlandırılan, veri alış verişi yapmak üzere ağlara bağlanan klimalar, ev aletleri veya arabalar gibi nesnelerdeki uygulamalarda kullanılmasını hedefliyor.

Hareket ve ısı sensörleriyle donatılan Luciola, gelecekte mesaj iletmek üzere bu tür nesnelere uçarak ulaşabilir veya insanların varlığını tespit edebilen birden fazla ışıkla hareketli görüntüler üretmeye yardımcı olurken fütüristik izdüşüm gönderimi olgularında kullanılabilir.

Japan Science and Technology Agency (Japonya Bilim ve Teknoloji Ajansı) kapsamındaki bir program olarak devlet tarafından finanse edilen Kawahara Evrensel Bilgi Ağı Projesi, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişmeler üzerinde çalışıyor.

Haber kaynağı: https://kelo.com/news/articles/2018/feb/23/japanese-scientists-invent-floating-firefly-light/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir