Close

02 September 2014

James Turnell’a Obama’dan Sanat ve İnsani Bilimler Madalyası

PLDJamesTurrellBeyaz Saray’da gerçekleşen seremonide madalya, ışık üzerine adanmış sanatsal çalışmalarından ötürü Turrell’a, Amerika Başkanı Barack Obama tarafından verildi.

Turnell bu madalyaya ışık ve mekânları kapsayan yenilikçi çalışmalarından dolayı layık görüldü.

Turrell ışıkla ilgili şu ifadelerde bulunuyor: “Işık çok güçlü bir varlık. Bizim onunla öncelikli bir ilişkimiz var. Ancak bu kadar güçlü bir şey oluşundan ötürü onun varlığını hissetmek aynı zamanda kırılgan bir durum… Bu benim ışıkla çalışırken onun fiziksel olarak orada bulunmasına ve benimle birlikte oturmasına benziyor.”

James Turrell 1943 yılında California, Pasadena’da doğdu. 1960’ların son döneminde Los Angeles’taki Luz ve Space hareketi Turrell’in estetik endişelerini açığa çıkaran geniş çaplı bir grup çalışma yaptı. Bu çalışmaların içerdiği bazı konular şöyleydi: Materyal olarak ışığı kullanmanın algının yarısını etkilemesi, optiklere ilgi ve renkteki duygusal etkiler, somut ve soyut arasındaki etkileşim, sakin atmosferlerdeki vurgu, iç gözlem ve yansıma.

Haber kaynağı: http://www.icandela.com/en/notices/2014/08/usa_

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *