Close

19/06/2014

Hanjei Wanda Plaza Projesi

PLDHanjie1Hanjei Wanda Plaza, 31. IALD Ödülleri kapsamında Excellence (Mükemmellik) ödülünü kazanan bir diğer proje oldu.

Normal medya ön cepheleriyle kıyaslandığında Hanjie Wanda Plaza için yapılan aydınlatma yaklaşımı, daha çok bütünleştirilmiş bir mimari aydınlatma çözümü. 40000 tane yansıtmalı metal küreden oluşan binanın ön cephesi, hem gündüz hem de gece için düşünülmüş bir aydınlatma yüzeyi.

PLDHanjie5Gün içinde bina bu yüzeyle etkileşime geçiyor ve gün ışığı yansıtıyor. Geceleri, aydınlatma sistemi tamamen kürelerin içinde bütünleşiyor, iki katmanlı bir ışık perdesi yaratıyor. Bağımsız medya katmanları gerçek bir alan derinliği oluşturuyor.

Jüri üyelerinden biri proje hakkında şu yorumda bulunuyor: “Bu proje aydınlatma, mimari, programlama ve videonun kusursuz birleşimi ile öne çıkıyor.”

PLDHeydarAliyev1Ön cephede dinamik desenleri yaratmak için 10 farklı tipte küre kullanılmış. İki katmanlı aydınlatma sistemi ve yansıtıcı küreler; ışıklar, yansıtıcılar, renkler ve gölgelerden bir fantezi yaratıyor.

Başka bir jüri üyesi proje hakkında şunları ifade ediyor: “Işığın ön cepheye organik entegrasyonu cesur, kışkırtıcı ve başarılı”.

Arka taraftaki kürelerin LED’leri arka duvara yumuşak pikseller yansıtırken arkadan aydınlatmalı gömme su mermeri, keskin ve direkt pikseller yaratıyor. İki katman ayrı olarak kontrol edilebiliyor ve bakış açısına bağlı olarak parmak ısırtan bir etki yaratıyor. Projenin aydınlatma tasarımı binaya önemli bir kimlik kazandırıyor.

HANJIE WANDA PLAZA
HUBEI, ÇİN

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı:

Zheng Jianwei,IALD
Liu Yang
Ben Van Berkel
Wilfried Kramb
Andreas Barthelmes
Huang Yinda
Xie Mian
Yang Yankun
Ye Jun
Qiu Wei
Biad Zheng Jianwei Lighting Studio

Mimari:

Unstudio

Ek müteahhitler:

Wanda Commercial Planning&Research Institute Co. LTD
Traxon Technologies LTD
Neo-Neon Holdings LTD
A.G Licht
Perfect Illumination Design&Engineering Co. LTD

Fotoğraf:

© Zhou Li


Haber Kaynağı:
 http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/006-hanjie-wanda-plaza-1.1128847

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir