Close

16/01/2018

Günün farklı saatlerinde aynı yer, “Zaman Dilimi”

Fotoğrafçı Fong Qi Wei, uzun yıllardır zamanın akışını şairane bir dille fotoğraflıyor. “Zaman dilimi” olarak da bilinen yöntemle her eseri bir günün farklı anlarında aynı yerde çekilmiş fotoğraflardan bir seçki sunuyor.

Her bir parçanın yaratımı için Wei, aynı noktada saatler geçiriyor. Ardından görüntüleri dijital olarak bölüyor ve her bir andan bir örnek alıyor. Son olarak tüm parçaları ahenk içinde birleştiriyor ve ortaya zamanın akışını gökkuşağı gibi betimleyen bir yapı çıkıyor.

Çağdaş sanatçılar arasında zaman dilimi fotoğrafçılığı yaygın bir uygulama olsa da, Wei’nin eserinin yaratıcı kompozisyonu diğerlerinden bir adım önde. Wei “dilimleri” dikey şeritler halinde birleştirmek yerine, açılarla, geometrik şekillerle deneysel bir yerleştirme yapıyor. Dilimleri öyle ayırıyor ki bazısı ışın demetine benziyor bazısı ise daireler olarak karşımıza çıkıyor.

10 yılı aşkın süredir bu işi yapan ve fotoğraflarını dijital makine ile çeken Wei, geleneksel galerilerin yaptığı işi fotoğrafçılık, çağdaş galerilerin işini resmetmek olarak tanımladığını söylüyor.

Aslında eserleri bu sınıflandırmalar ya da türlerden etkilenmiyor. Kendisi de, önemli olanın izleyici üzerindeki bıraktığı etki olduğunu düşünüyor. Wei “zihninizin hem duygu hem de düşünce bölümüne dokunacak görüntüler oluşturuyorum” diyor.

Eserlerini “benim sanatım dikkat çekmeyi ister ve aslında sizi giderek daha uzun süre bakmak isteyeceğiniz, daha derin bir düzeye çekmeyi umuyorum” diye açıklıyor.

Sanatçı Fong Qi Wei çarpıcı zaman dilimi fotoğrafları ile aynı zamanda geleneksel peyzaj fotoğrafçılığına atıfta bulunuyor.

Her çekim sanatçının gif’ler koleksiyonunda da görüldüğü gibi daha da büyüleyici oluyor.

Haber kaynağı: https://mymodernmet.com/time-slice-landscape-photography-fong-qi-wei/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir