Close

02/03/2012

Güneş enerjisiyle çalışan LED ışığı LittleSun

Ünlü sanatçı Olafur Eliasson genellikle gaz yağı kullanımının yaygın olduğu, elektrik olanağına sahip olmayan kırsal topluluklar için bir LED ışığı tasarladı. Lambanın adı LittleSun

Eliasson’un güneş girişimcisi Frederik Ottesen ile birlikte geliştirdiği LittleSun, güneş enerjisiyle çalışan küçük bir lamba. Görüntü itibariyle ayçiçeğine (sun flower) benziyor. Kolay taşınabilir özelliğiyle aksesuar olarak vücuda, bisiklete, bir lamba temeline takılabilir; duvara ya da tavana asılabilir. Açık alanda 4 saat şarj edilebilen LittleSun, yemek pişirmek, kitap okumak, çalışmak gibi aktiviteler için 5 saate kadar ışık sağlayabilir. Projenin web sitesi şöyle söylüyor: ”Güneş enerjili aydınlatma ile gaz yağı değişimi, Dünya Bankası’nın enerji erişimini geliştirmek için temel çabasıdır. LittleSun, çocuklar için öğrenim koşullarını geliştirir, gaz yağından kaynaklanan yangınları ve gaz yağı harcamalarını azaltır, sağlık riski oluşturmaz, hava kirliliğine neden olmaz.” Ayrıca belirtmek gerekir ki şarj edilebilir pillerin maksimum 3 yıllık ömrü vardır. LittleSun’ın maliyeti gaz yağı ile çalışan fenerlerin maliyetinden 10 kat daha az; ışık gücü ise 10 kat daha fazladır.

Sonuç olarak LittleSun’ın yaz aylarında piyasaya çıkması bekleniyor. Eliasson’un gelecek planları arasında güneş enerjili cep telefonu şarj cihazı ve radyo tasarımı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir