Close

02 February 2010

Eski Moda Akkor Lambalar Sanat Haline Geliyor: What Watt?

İnsanlar daha düşük enerji tüketen lambalar kullanmaya başlarken bazı Edison-severler eski moda akkor lambalara ne olacağını merak ediyor. Bu lambalardan bazıları Tim Fishlock’un işinde yer alabilir.

Aydınlatma piyasasındaki uzun ömürlerini düşünerek, akkor lambaları toplamaya başlayan Fishlock, “Çevre dostu ürünlerin, eskilerin yerini alması doğru” diyor ve akkor lambaların 100 yıldan fazla hiç değişmeden kullanıldığını ekliyor.

Avrupa Birliği’nde kullanılamayacak olan akkor lambaların çöpe atılmasına razı olmayıp, anılarını yaşatmak için 1243 adet akkor lambadan oluşan bir avize tasarladı. Tasarımın adı “What Watt?” ve bir koleksiyoncuya kişisel kullanımı için satılacak.

Peki bu avizeki ışık kaynağı ne? İronik bir şekilde armatürün tam ortasında bir LED lamba mevcut. Fishlock, bu uygulamanın, “Bazıları memnun olmasa da çevresel faktörleri göz önüne alan bir ilerlemenin mevcut oluğunu” gösterdiğini belirtiyor.

Kaynak: elightbulbs.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *