Close

29/05/2013

Frank Lloyd Wright’ın “Guggenheim Rotunda” Projesi Turrell tarafından Skyspace’e dönüştürüldü

turrell_skyspace.1James Turrell, 1980’deki New York’taki ilk sergisinden beri bugüne kadar yaptığı en büyük Skyspace’i (gökyüzü alanını) Frank Lloyd Wright’ın Guggenheim Müzesi’ni dönüştürerek gerçekleştiriyor. Açılışı 21 Haziran 2013’te gün dönümünde yapılacak “Aten Reign” isimli geçici enstalasyon ile müzenin merkezine Turrell’in tabiri ile “ışıkla yaratılmış bir uzay mimarisi” yerleştirilecek.

turrell_skyspace_2Serginin açıklamasında tanımlandığı gibi; Aten Reign’de gün ışığı müze tavanının boşluklarından giriyor, en derin katmanlardan aşağıya doğru akıyor. Enstalasyon, tavandan akan gün ışığını, LED armatürler aracılığıyla oluşturulan huniler sayesinde değişim gösteren ve renkli beş eliptik halka ile çevreliyor. Tipik bir Turrell işi olarak bu efekti yaratan mekanizma, izleyicilerden gizlenmiş durumda. Böylece izleyiciler kendi gördüklerini nasıl algılayacakları konusunda serbest kalıyor. Bu çalışmayı Guggenheim’ın ilk yönetmeni olan Hilla Rebay “ruhun tapınağı” olarak tanımlıyor.

turrell_skyspace_4Atan Reign, Turrell’in Roden Crater Project (1979-) isimli Arizona’daki çalışmasıyla da ilişkili. Proje tamamlandığında, sönmüş volkanik bir alan yaklaşık iki düzine enstelasyona ev sahipliği yapacak. Bu enstelasyonların çoğu; astronomik bir fenomen ve yarattığı doğal aydınlatma ile dikkatlice ilişkilendirilmiş durumda. Turrell’e göre, bu proje Tanrısal kutlamaları takip etmek amaçlı eski gözlem evleri tarafından zaten biliniyordu. Guggenheim’ın kendisi de eski mimarilere çağrışımda bulunuyor. Aten Reig’in eliptik şekli ise Roden Carter ve Agua de Luz’daki (2012’de Yucatan’da Turrell’in inşa ettiği eliptik bir piramit) belli alanlara benzerlik gösteriyor. Doğal güçlerin eşsiz bir ilham kaynağı olduğu Turrell ve aslında Wright için bu proje Arizona’da ikinci bir ev oluşturmakla eş değer…

Haber Kaynağı: http://www.archdaily.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir