Close

10/02/2017

Fotoğraf ve Sinemada Temel Işık Teknikleri

Işığı yönetip kontrol etmek konusunda uzmanlaşmak; bir fotoğrafçının ya da kameramanın işinde yetkinleşmesi için adeta olmazsa olmazlardandır. Eğer off-camera diye tanımlanan aydınlatma tekniğini kullanmada yeniyseniz aşağıda izleyeceğiniz film size yol gösterebilir. Film Riot tarafından çekilen bu kısa film; tek bir ışığın bile çeşitli efektler yaratmada nasıl kullanılabileceğine dair oldukça iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bu video ayrıca, popüler birkaç sinematik aydınlatma tekniğinin, modelin yüzünün etrafında devamlı ışık kaynağının hareket ettirilmesiyle elde edildiğini de gösteriyor. Videoda Rembrandt ve çerçeve aydınlatması gibi diğer aydınlatma teknikleri de bulunuyor.

Işığın nerede konumlandırıldığına bağlı olarak anlatının izleyiciye geçen kısmı yani konunun hissettirdiği duygular da tamamen farklı olabilir. Örneğin kısa-yan aydınlatma geniş-yan aydınlatmadan daha fazla kontrast yaratır ve dolayısıyla daha dazla dramatik etki oluşturur. Çapraz aydınlatma ise iki özneyi aydınlatmak için popüler bir sinema tekniğidir. Ayrıca bu video; bir model üzerinde bu teknikleri göstermenin yanında aynı zamanda; bazı popüler filmlerde kullanılan teknikleri de ekran görüntüleri halinde izleyicilere sunmuş oluyor.

Sadece tek bir ışığın bile birbirinden farklı ve çeşitli görüntüler yaratmada kullanılabileceğini anlamak, çoklu-ışık kullanımlarının olduğu bir çalışmaya başlamadan önce, atılması gereken önemli bir ilk adım. Öncelikle flaşlı çekimleri tercih etseniz bile sürekli aydınlatmayla oynamak, özneniz etrafında hareket ettirilen ışığın birçok farklı görünüm elde etmeye yaradığına dair gerçek zamanlı bir “ön izleme” almanız için iyi bir yoldur.

Haber: Jordan Pinder
Haber kaynağı:
https://fstoppers.com/education/basic-single-light-techniques-photography-and-film-163517

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir