Close

01/10/2018

Flynn Talbot’tan “Full Spektrum”

Flynn Talbot; “Londra Tasarım Bienali’nin bu yılki Duygusal Durumlar (Emotional States) temasına karşılık vermek üzere olumlu bir duygu keşfetmek ve olumlu Avustralya’yı temsil etmek istedim.

Aralık 2017’de eşcinsel evliliği yasallaştığında aşkın anlamı konusunda herkeste hemen yeni bir somut duygu oluştu. Bu yeni aşk anlayışından esinlendim ve Avustralya pavyonumun başlangıç noktası olarak bu anlayışı kullanmaya karar verdim.

Full Spektrum, ışık aracılığıyla aşk duygusunu yeniden yaratmayı hedefleyen, dokunulabilir sarmal bir ışık ekranı enstalasyonu. Aşkı, bir full spektrum duygusu olarak görüyorum ve tüm renk spektrumunu kullandım. Ziyaretçileri, fiber optik ışık sicimleriyle etkileşime girmeye ve şu an Avustralya’yı saran aşk duygusuyla -umuyorum ki- bağ kurmaya davet ediyoruz.

Mekân içinde bir açık alan yaratarak farklı pek çok ziyaretçiyi ortak bir deneyime katılmaya çağırıyorum.

Yapı, modern Avustralya ile Londra sergi alanı arasında bir bağlantı yaratarak Somerset House’taki tarihi kubbeli alanın taslağını çizecek şekilde oluşturuldu. Özel olarak hazırlanan LED modülleri ve elektroniği kullanarak aydınlatma teknolojisini yapının içine gizleyebildim. Bu sayede ışıklı renk deneyimi odak noktası olabildi.

Bu enstalasyonun, eşcinsel evliliğinin henüz yasal olmadığı diğer pek çok ülkeye, aşkın dünyayı iyileştirme gücüne sahip olduğu mesajını iletmesini umuyorum.”

Projeye katılanlar:
2018 Somerset House, Londra
Ebat: 5,5 m x 3,5 m yükseklik
Malzemeler: Alüminyum, çelik, yandan ışık yayan fiber optik sicimler, özel olarak programlanan RGB LED’ler.
Destekleyenler: Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı, Avustralya Yüksek Komisyonu Londra, İngiltere Sanat Konseyi, Minderoo Foundation.
Özel tasarım aydınlatma ve destek: Crescent Lighting
Ek destek: Lighting Options Australia, Mondoluce
Katkıda bulunanlar: Reuben Kettle Aiers, Philipp Schenk-Mischke ve Matthew Wright.
Fotoğraflar: © Mark Cocksedge
Film: © Zetteler Films

Haber kaynağı: https://illumni.co/full-spectrum-by-flynn-talbot/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir