Close

02/11/2018

Bruce Munro’nun etkileyici sanat enstalasyonu; “FIELD OF LIGHT: AVENUE OF HONOUR”

Field of Light: Avenue of Honour (Işık Tarlası: Onur Caddesi), I. Dünya Savaşı nedeniyle Albany’den ayrılan 41.000 asker için yurdun son görüntüsü olan Mount Clarence’ta parlayan 16.000 küreyle Anzaklar’a saygı gösterisinde bulunuyor.

Uluslararası üne sahip İngiliz sanatçının geçici açık alan enstalasyonu, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulusal çiçeklerinden referans alarak I. Dünya Savaşı’nın sonlanmasından bu yana geçen 100 yılı onurlandırıyor ve bölgeye özgü sarı çiçekli bir ağaç türü olan kowhai ile akasyanın beyazları, sarıları ve altın renkleriyle parıldayan binlerce ışıkla Albany’nin benzersiz biyolojik çeşitliliğini kutluyor.

Bölgenin eşsiz konum ve kimliğini sofistike, modern bir yolla vurgulayan Field of Light: Avenue of Honour yabani doğa güzelliğini, fedakârlığı, cesaret ve onuru simgeliyor.

Albany şehri işbirliğiyle kâr amacı gütmeyen, bağımsız kültür kuruluşu FORM tarafından talep edilen enstalasyon, Avustralya Hükümetinin Building Better Regions Fund üzerinden, Eyalet Hükümetinin ise Turizm Batı Avustralya ve Lotterywest üzerinden sağladığı finansmanlarla hayata geçirildi.

Yabani çiçeklerin en yoğun olduğu mevsim ile Anzak 100. yıl anmalarının sonuna denk gelecek şekilde Ekim 2018’den itibaren sergilenmeye başlayan enstalasyon Nisan 2019’daki Anzak Günü’ne dek görülebilecek.

Haber kaynağı: https://illumni.co/field-of-light-avenue-of-honour-by-bruce-munro/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir