Close

05/02/2014

Eşsiz bir iş birliği: Işık ve Sağlık

LRClogoRensselaer Politeknik Enstitüsü’nün Aydınlatma Araştırma Merkezi (LRC) yeni girişimini lanse etti: Işık ve Sağlık Birliği (Light and Health Alliance).

Bu girişimin amacı ışık ve sağlık bilimini pratik uygulamalarda köprü olarak kullanmak ve böylece basit-uygulamalı araştırmalara dayanan objektif bilgiler sağlamak. Bu ortaklık, enstitünün profesörlerinden ve aynı zamanda LRC’de Işık ve Sağlık Program Müdürü Dr. Mariana Figueiro tarafından yönetiliyor.

Işığın uyku, farkındalık ve performans da dahil sağlık üzerinde büyük bir etkisi var. İnsanlar doğru bir kaynaktan yeterli miktarda ışığa maruz kalmaya ihtiyaç duyuyor. Yeterli ve doğru bir zamanda alınan ışık, vücudun fiziksel ritminin 24 saatlik senkronizasyonu için gerekli. LRC birçok koşulda ışığın tedavi yöntemi olarak kullanılmasını araştırıyor. Alzaimer, uykusuzluk, diğer uyku bozuklukları, mevsimsel sorunlar ve depresyon araştırılan tedavi alanlarından bazılarını oluşturuyor. Işık genel nüfusun hepsinde; uykuyu, sağlığı, iyi hissetme düzeyini, farkındalığı ve performansı daha da iyi seviyelere getirmek için kullanılabilir. Ayrıca deniz altılarda çalışanlar ya da hastanelerde gece vardiyasındaki hemşireler gibi son derece sıkı iş programlarına sahip kişiler için son derece yararlı olabilir.

Dr. Figueiro: “Bu girişimle ışıkla pratik aletler ve uygulamalar geliştirerek, insanların yaşamlarını daha iyi bir düzeye getirebilmek adına çeşitli değerlendirmeleri, gösterileri ve araştırma projelerini yöneteceğiz. Aynı zamanda seminerler düzenleyeceğiz ve hedef kitleyi eğitmek, ışık ile sağlığa maksimum ilgiyi çekebilmek adına konferanslarda hazır bulunacağız” diye konuşuyor.
Işık ve Sağlık Ortaklığı; hükümet organizasyonları, kod-standart uzmanları, mimarlar, sağlık yöneticileri, fizik uzmanları, üreticiler ve NGO’lar arasında kurulan bir iş birliği. Alanlarının uzmanı bu kişiler, basit ve uygulamalı araştırmaya dayanan gerçek bilgi üretimine odaklanarak insan sağlığı için ışığın geniş kullanımı üzerine çalışıyorlar. Şu anda bu oluşumun üyeleri Acuity Brands, Ketra, OSRAM SYLVANIA ve Philips.

Metin: Craig DiLouie

Haber Kaynağı: http://www.lightnowblog.com/2014/01/lighting-research-center-launches-light-and-health-alliance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir