Close

08/08/2019

Emre Güneş, Türkiye Aydınlatma Tasarımı Sektörünü ABD’de Temsil ediyor!

Türkiye’de mimari aydınlatma tasarımının bir meslek olarak kabul görmesine, sektörün niteliğinin yükselmesine yönelik katkılarıyla tanınan Emre Güneş, ABD’de Louisville’de düzenlenen IES 2019 Konferansında konuşmacı olarak yer alıyor.

Ülkemizde mimari aydınlatma tasarımının meslek olarak tanınması için yıllardır emek veren, sektör paydaşlarını buluşturan PLD Türkiye dergisi ve etkinlikler dışında, Türkiye aydınlatma sektörünü uluslararası camiada düzenli olarak temsil eden Ağustos Teknoloji kurucu ortaklarından Emre Güneş, Amerika’nın aydınlatma alanında en köklü sivil toplum örgütlerinden IES’ nin Kentucky, Louisville’de düzenlediği IES 2019 konferansına konuşmacı olarak davet edildi. 9 Ağustos 2019’da “Işık Hakkındaki Konuşma Biçimimizi Değiştirme Zamanı Gelmedi Mi?” başlıklı bir konuşma yapacak olan Güneş, Amerika’nın aydınlatma konusundaki en önemli bilgi platformlarından birinde Türkiye’yi temsil edecek.

IES hakkında

1906 yılında kurulan IES yüzyılı aşkın süredir iyi aydınlatma uygulamalarının tüm yönleriyle üyelerine, aydınlatma endüstrisine ve tüketicilere çeşitli programlar, yayınlar ve hizmetler aracılığıyla iletmeyi amaçlayan önemli bir örgüttür. IES, mimarlar, mühendisler, tasarımcılar, eğitimciler, öğrenciler, müteahhitler, distribütörler, yardımcı personel, imalatçılar ve bilim adamları gibi farklı uzmanlıklardan oluşan aydınlatma sektörü paydaşlarının birikimini kamu yararı eylemlere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) akreditasyonlu bir Standart Geliştirme örgütü olarak da hizmet veren IES, Aydınlatma El Kitabı dahil olmak üzere yüzü aşkın tasarım rehberi ve teknik doküman hazırlamıştır. 

IES aynı zamanda popüler, ödüllü, nitelikli aydınlatma uygulamalarına yönelik aylık bir dergi olan LD + A’nın yanı sıra, araştırma sonuçlarını, mühendislik gelişmelerini, aydınlatma uygulamalarının teknik yönlerini, öğreticileri ve eleştirel incelemeleri rapor eden hakemli dergi olan LEUKOS’u yayınlamaktadır. Düzenli olarak eğitimler düzenleyen kurumun Amerika ve Kanada genelinde 96 şubesi bulunmaktadır. IES konferans, seminer gibi etkinliklerin yanı sıra Kuzey Amerika’daki en büyük aydınlatma fuarı ve konferansı olan LIGHTFAIR INTERNATIONAL’ı düzenlenemektedir.

Emre Güneş Hakkında

Aydınlatma Tasarımı Avukatı, Emre Güneş, Endüstri Mühendisi kökenine rağmen aydınlatma tasarımı ile yatıp kalkıyor. Bazı tesadüfler sonucu, 2005 yılında o zamanki ilk ve tek mimari aydınlatma tasarımı dergisinin yayınlanma sürecinde yer aldı. O zamandan beri sürekli olarak aydınlatma tasarımı ile ilgili okudu, yazdı, çizdi, gezdi, gördü, araştırdı ve etkinlikler düzenledi.

Emre Güneş, PLD (Professional Lighting Design) Türkiye dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevini 2006 yılından beri yürütüyor. 2007 yılından kapandığı 2014 yılına kadar PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) derneği Türkiye temsilciliğini yürüttü. Bu süreçte içlerinde konferans, workshop, guerilla lighting, light walkvb. etkinlikleri barındıran 20’den fazla projeye imza attı. Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen birçok ilkte inisiyatifi bulunuyor. 2005yılındaki o bağımsız aydınlatma tasarımı ofisinden bugün 10-12 farklı ofise dönüşen aydınlatma tasarımı pazarındaki değişime ön ayak oldu.

Emre Güneş, 2011 yılından beri, ışık kirliliği ile ilgili kamuoyundaki bilinç seviyesini arttırmaya yönelik çalışıyor. “The City Dark” belgeselinin büyük şehirlerde (İstanbul, Ankara, İzmir) gösteriminden, farklı etkinlik ve üniversitelerde konuşmaya kadar değişen yelpazedeki bu çabalar, birçok farklı kurum ve kuruluşun konu ile ilgili ortak bir platformda buluşmasının yolunu açtı.

Emre Güneş, 2014 yılı başında ticarete atılarak Ağustos Teknoloji’yi kurdu. Ağustos teknoloji kapsamında Güneş, inovatif aydınlatma teknolojilerini Türkiye pazarı ile tanıştırmasının yanı sıra Türkiye’de ve dünyada aydınlatma sektörünün önde gelen kurumlarına dijital pazarlama ve B2B satış kanallarının geliştirilmesi alanında danışmanlık yapıyor. Güneş, 2018 Mayıs ayından beri LIGMAN markasının dünya çapında İş Geliştirme Direktörü görevini üstlendi. Güneş, Amerika, Çekya ve Tayland üretimi olan aydınlatma üreticisi LIGMAN’ın dijitalleşerek global B2B pazarlama kanallarının geliştirilmesinden sorumlu.

IES 2019 Programı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir