Close

30/03/2015

Duvarda LED’lerle açan çiçekler: Dichroic Blossom

Blossom1Jason Bruges Stüdyo, Beijing Guo Rui Real Estate Development şirketi tarafından “interaktif” bir duvar yaratması için görevlendirildi. Bu duvarın günün farklı zamanlarında, farklı mevsimlerde ve aktivitelerde, çoklu işleve sahip holün etrafında şekil değiştirmesi bekleniyordu.

Blossom2Yapılan sanatsal yorumlamaların ve çalışmaların sonucunda; Çin Plum Blossom çiçeğinin bir yorumu olan bir “mix-medya dijital sanat çalışması” Jason Bruges Stüdyo tarafından geliştirildi. Meihua olarak da bilinen Plum Blossom, Çin’de en önemli çiçeklerden biri olarak sayılıyor ve yüzyıllardır Çin şiiri ve sanatında sıklıkla kullanılan bir öge. Bu çiçek, ruhani zarafeti anlatıyor ve kışın bir sembolü olarak sayılıyor.

Blossom3Dichroic Blossom, duvar süsü ya da çiçekli boyamaları hatırlatıyor. Duvar, tabanından tekli ya da çoklu etkileşimlerle beşgen mozaik döşemeler boyunca dallarla kaplanıyor. Kümelerce periskop LED ışık motorları, ışığı kıran bir yansıtma gerçekleştirerek, dikorik duvar heykelleri ağı sayesinde güçlendirici etki yaratıyor. Dikorik efektörlerin renk spektrumu; yeşil ve macenta temelli. Bu durum özellikle Plum Blossom çiçeğine referans vermek için geliştirilmiş.

Blossom4Çiçeğin büyüme efekti, bir algoritmaya bağlı olarak duvarda gerçekleşiyor. Bu algoritma duvarın yanında duran insanlara, yakınlıklarına, orada kalma sürelerine ya da gruplara göre
çalışıyor. Ayrıca bu algoritmanın tıpkı bilgisayar ekranlarında olan “uyku” modu ve bu modun özellikleri duvarın yanından geçenlerin dikkatini çekiyor.

Blossom6

Blossom7

Daha fazla bilgi için:
http://www.jasonbruges.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/dichroic-blossom-by-jason-bruges-studio/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir