Close

12/02/2013

Dünyadaki büyük ışık festivalleri

Her şeyi 17. yüzyılda Lyon’u saran veba salgınına borçluyuz. Kent sakinleri, o salgından kurtulmaları durumunda Meryem Ana için evlerinin önünde birer mum yakma adağında bulundular ve Lyon’un vebadan kurtuluşu kenti ışıklara boğdu.

O gün bu gündür gelenekselleşen bu ‘ayin’, zamanla bir festivale dönüştü ve dünyaya ‘ışık festivali’ kavramını kazandırdı. Işık festivali ritüeli birçok kente böyle ulaştı.

Işığın mimari bir olgu olmanın haricinde, tasarım dünyasında kendine ayrı bir yol çizmeye başlaması ile ışık festivalleri de daha heyecan verici etkinliklere dönüştü. Işık ile ‘çizilen’ tablolar ve yaratılan illüzyonlar, bu festivallerin kısa sürede kitlelerin dikkatini çekmesine sebep oldu. Hal böyle olunca, ışık festivalleri düzenledikleri şehirlerde profesyonel bir kültür etkinliği olarak tanımlanmanın haricinde artık turistik getirileri ile de önemsenir oldular. Dünyaya ışığın gücünü ve tasarımın değerini anlatmak için iyi birer fırsat olan bu büyük ışık festivallerini, biz PLD Türkiye olarak, bizimle beraber ışığın yolunu takip eden sizlere anlatmak istedik…

Berlin Işık Festivali

Berlin (483)

Berlin Işık Festivali, dünyanın en büyük ve en bilinen festivallerinden biri. Festival ilk olarak 2004’te yapıldı ve o tarihten beri her yıl düzenleniyor. “OpenCity” (kültür-sanat), “LightRun” (fitness), “Jazz in the ministry gardens” (müzik) gibi etkinliklerin yer aldığı festival, aynı zamanda “City Stiftung Berlin”in organize ettiği yardım kampanyalarına da destek veriyor. Festival süresince şehirdeki kültürel anıtlar, tarihi binalar, caddeler; etkinlikler ve projeksiyon yoluyla bambaşka bir konsepte dönüştürülüyor. Bir veya iki hafta süren bu festivalde, Brandenburg Kapısı, Fernsehtrum (Televizyon Kulesi), Berlin Katedrali, Berlin Zafer Sütunu gibi şehrin ünlü yapıları ışıklandırılıyor. Bu yapıların yanı sıra geçtiğimiz yıl Europa Center ve Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche binaları da ilk kez ışık gösterilerinin bir parçası oldu. Her yıl ekim ayında düzenlenen Berlin Işık Festivali’nde Berlin çok sayıda turistin akınına uğruyor. Festivale giriş ücretsiz ve ziyaretçilerin ışık gösterilerini daha yakından izleyebilmeleri için alternatif otobüs ve bot turları da bulunuyor.

http://festival-of-lights.de/

Lyon Işık Festivali

Lyon

Lyon Işık Festivali’nin kökeni 1643 yılına dayanıyor. Şehir veba salgınından mustarip olduğunda belediye yetkilileri; şehrin bu salgından kurtulması hâlinde Meryem Ana’ya şükranlarını iletmeye söz verdiler. O zamandan beri kent sakinleri Meryem Ana’ya minnettarlıklarını göstermek için evlerinde pencerelerinin önüne mum koyuyor ve bir grup Fourvière Kilisesi’ne gidip mum yakarak Meryem Ana’yı anıyor. 17. yüzyılda yalnızca mumlarla kutlanan festival; günümüzde çok daha büyük etkinlikler içeriyor. Yirmi yıl öncesine kadar şehrin yalnızca otuz beş noktasında kutlanan festival; bugün şehrin yetmiş ayrı yerinde hayat buluyor. Şehrin dört bir yanındaki tarihi ve kültürel yapılar çok ilginç yollarla ışıklandırılarak görsel şölenin bir parçası oluyor. Festival genellikle dört gün sürüyor ve etkinlikler 8 Aralık’ta zirve yapıyor.

http://www.fetedeslumieres.lyon.fr/

Amsterdam Işık Festivali

AmsterdamAmsterdam Işık Festivali Illuminade evening walking route (şehrin içinden geçen özel ışıklandırılmış bir yürüyüş yolu hazırlanması), Amstel Nehri boyunca Boulevard of Light (Amstel Hotel ve Muntplein arasındaki binaların görenleri âdeta büyüleyecek şekilde ışıklandırılması), Canal Festival Winter Special (klasik müzik etkinlikleri) ve Christmas Canal Parade (şehrin merkezindeki kanallarda ışıklandırılmış teknelerin geçit töreni) gibi etkinlikleri içeriyor. Bu etkinliklerin yanı sıra müzeler, tiyatrolar, restoranlar, dükkanlar da gösteri ve aktivitelere ev sahipliği yapan diğer mekanlar arasında yer alıyor. Bazı etkinlikler aynı anda gerçekleştiği için tüm gösterileri izlemek mümkün olmuyor. Giriş ücreti gerektiren gösteriler bulunsa da etkinliklerin çoğu ücretsiz. Festival her yıl aralık ayında başlayıp ocak ayı boyunca devam ediyor.

http://www.amsterdamlightfestival.com/

Gent Işık Festivali

Gent

Her yıl ocak ayında yapılan Gent Işık Festivali’nin en görkemli etkinliği 1930’da başlamış olan Luminaire De Cagna gösterileri. Bu gösterilerde yarım milyondan fazla insan şehrinışıklandırılmış binalarının görkemine şahit oluyor. Bu yapılardan biri de Belfort Caddesi üzerindeki Roma mimarisine sahip kilise. 28 metre uzunluğundaki kilise, bu yıl tam elli beş bin led ışığıyla kaplandı. Bu yıl 26-29 Ocak arasında gerçekleşen festivalin bu yılki teması mutluluktu. Ayrıca yakın zamanda UNESCO’nun Gent’i Yaratıcı Müzik Şehri olarak seçmesi sebebiyle de festivalde müzik de mutluluk temasına ortak oldu.

http://www.lichtfestivalgent.be/en

Stora Riga Işık Festivali

Stora RigaLetonya’nın Riga şehrindeki Stora Riga Işık Festivali, bu yıl 15-18 Kasım tarihleri arasında beşinci kez düzenlendi. Henüz yeni bir festival olmasına rağmen Stora Riga Festivali, binaların, köprülerin, anıtların ve parkların farklı tasarımlarla ışıklandırılması yoluyla kısa sürede Riga’nın yerel halkının ve turistlerin ilgisini çekmeyi başardı. Bunun yanı sıra; pek çok sanatçıyı da çalışmalarını festivalde sunması için teşvik eden festivalde, dört gün boyunca saat 18’de ışık gösterileri başladı ve onlarca yapı uzak mesafeden de görülebilecek şekilde ışıklandırıldı.

http://www.staroriga.lv/en/

CenevreCenevre Uluslararası Noel Ağaç ve Işık Festivali

Cenevre Uluslararası Noel Ağaç ve Işık Festivali, şehirdeki büyük çaplı ışıklandırmalar ve ağaç dekorasyonlarından oluşuyor. Şehrin dört bir yanındaki ağaçların birbirinden ilginç yöntemlerle dekore edildiği bu festival, misafir sanatçı ve tasarımcılara kucak açıyor. Geçtiğimiz yılda Parisli sanatçı Yann Kersalé, Rousseau Adası’nın ağaçları üzerine turkuvaz, yeşil ve mavi ışıkların yansıtıldığı bir tasarım hazırladı. Marc Aurel ise Mon Repos parkındaki üç kavak ağacının etrafına beş metre yüksekliğinde ve üçgen şeklinde aynalı duvar inşa etti. Cenevre Uluslararası Noel Ağaç ve Işık Festivali, noeli kutlamak için alternatifler arasında yer alıyor.

http://events.frommers.com/sisp/index.htm?fx=event&event_id=63451

MoskovaIşık Çemberi (Moskova)

2012’de ikincisi düzenlenen; Moskova’nın uluslararası festivali olan Işık Çemberi (Circle of Light), beş gün boyunca şehrin yapılarını renklendiriyor. Dünya çapındaki sanatçıların lazer ve ışıkla hünerlerini sergilediği festivalde, geçtiğimiz yıl 20 ayrı noktada toplamda 800’den fazla farklı gösteri beğeniye sunuldu. Festivalin başlıca etkinlikleri Rusya’nın meşhur Kızıl Meydan’ında gerçekleşiyor. Eylül ayında düzenlenen festival, ekim başında Moskova’nın merkezi Gorky Park’ta havai fişek gösterileriyle son buluyor.

http://www.lightfest.ru/en/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir