Close

12/02/2018

Dış aydınlatma mühendislerinin karşılaştığı 10 problem

Dış aydınlatma mühendisleri LED’lere ilk kucak açanlardı. Bu konuda ciddi enerji tasarrufu sağlansa bile farklı sorunlara göğüs germek zorunda kalındı. 2018’de dış aydınlatma mühendislerinin karşılaştıkları en büyük sorunlara göz atmalı.

  1. Parlama

Bitmeyen sorun. Özellikle yetersiz optik kontrolü olan ilk dalga LED’lerde yaygın görünen bir sorundu.

 

 

 

  1.  PFI’ların (Private Finance Initiative) sonu

Büyük Özel Finans Girişimlerinin LED devri sona eriyor ancak çökerken beraberinde toz çıkarıyor. Bazı yerel yönetim alanlarında, projeler için paranın ne kadar değerli olduğu merak konusu ve kalitenin para için feda edilip edilemeyeceği.

  1. Elektrikli araç şarjı

Çoğu belediye, sokak aydınlatma ağının gelecekteki elektrikli araba şarj noktaları için mükemmel olacağını düşünüyor. Ama durum öyle değil. Teknik konulardan haberdar oldukça sorunun çözümünün bu olmadığını anlayacaklar.

  1. Bağlantı

Şehirler ücretsiz Wi-Fi bağlantısı ve hızlı veri transferi için birbirleriyle yarışıyor. Tuğla büyüklüğündeki 5G hücreler boru hattına girdiklerinde, aydınlatma sütunları onlara mükemmel bir ev sahipliği yapıyor.

  1. Kapatsınlar mı?

Sokak lambalarının nakit sıkıntısı çeken yerel yönetim tarafından kapatılması hâlâ önemli bir sorun. Üreticilerin önerdiği çözüm “dimming (kısma) ama konunun finansmanı hala baş ağrıtıyor.

  1. Mavi ışık tehlikesi

Birçok LED sokak lambasının güçlü mavi ışığı çevre sakinlerini rahatsız ediyor. Amerikan Tıp Birliği, LED’lerin renk sıcaklığının 3000K’yi geçmemesine dikkat edilmesi gerektiği konusunda geçen Haziran ayında uyarıda bulundu.

 

  1. Akıllı Şehirler

Belediye başkanları, metropollerinin “akıllı şehir” haline gelmesi fikrine sıcak bakıyor ve herkes, akıllı şehir denilince ilk olarak akla aydınlatmanın gelmesi gerektiği konusunda hemfikir. En azından sokak lambalarına sensör eklenmesi öncelikli olmalı.

  1. Işık kirliliği

Nasa’nın korkutucu fotoğrafları, herkesin uzun süredir şüphelendiği konuları açıklığa kavuşturdu. Düşük maliyetli LED armatürlerin Çin’den ve diğer yerlerden gelmesinin başlangıçta umutlanıldığı üzere kirliliği azaltmadığı öğrenildi. Hatta bunun yerine durumu daha da kötüleştirdi. 2018’de bu sorunu önlemek için yasa çıkarılması bekleniyor.

  1. Stratejinin eksikliği

Önümüzdeki 30 yıllık kentsel aydınlatmayı planlamak zor, bu yüzden sokak ve dış aydınlatma mühendisleri bir strateji geliştirmenin peşindeler. Bu, nereye gidileceğini gösteren bir ipucu olacak.

  1. Gelecek provası

Herkes bunun yapılması gerektiğini kabul ediyor. Gelecekte, CCTV, kirlilik sensörleri, trafik dedektörleri ve Wi-Fi gibi hizmetler bütçeyi zora sokmadan yan hizmetler olarak nasıl belirlenebilir?

 

 

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/01/10-issues-facing-exterior-lighting-engineers-in-2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir