Close

01/03/2016

Diğer dünyalara ait seslerle çevrilmiş galaktik bir atmosfer: Orbit Pavilion

Orbit1Eğer kulağınıza bir deniz kabuğu tutarsanız dalgaların yumuşak seslerini ve denizi duyabileceğiniz söylenir. İşte bu Studio KCA’in, NASA tarafından Orbit Pavilion konseptini geliştirmek için görevlendirildiklerinde, ortaya sundukları fikirdi.

Orbit2Orbit Pavilion, uyduların dünyanın yörüngesi etrafında döndüklerinde çıkardıkları sesleri, ziyaretçilerin duymasına olanak sağlayan bir yapı. Bu sesler senfonisi, şu anda dünyanın yörüngesinde dönen ve onu izleyen 19 NASA uydusunun seslerini, yörüngelerini iletiyor. Gün içerisinde ışık, bu yapının dış yüzeyinden, yarıklar ve açıklıklar sayesinde görünüşte dönen alanın içine işliyor. Karanlık bastıktan sonra, renkli aydınlatma efektleri ve ani sis bulutları tuhaf seslerle birlikte The X-Files dizisinin sahnelerini hatırlatan bir “uzaylı” atmosferi yaratıyor. Orbit Pavilion, şu anda uzay ajansının California, Pasadena’daki Jet Propulsion Labaratuvarı’nda bulunuyor.

Orbit3Yapının kabuklu şeklini oluşturan alüminyum yüzeylerin spiral kesikleri, uyduların orbital yollarını tasvir etmek için tasarlanmış. Kıvrımlı alüminyum paneller, tasarımcıların stüdyolarında monte ettikleri spot ışıklar ve LED paneller tarafından vurgulanmış. Sonuçta yapı devasa bir top gibi hareket ediyor ve içten dışa ışığın parlamasını sağlıyor. Çalışmada 24 hoparlör, üç boyutlu ses kolajı yaratmak için, özenle konumlandırılmış.

Bu projedeki her şey ziyaretçinin etrafında dönüyor; tıpkı dünya gibi: Onun yörüngesi etrafında dönen uydular, aydınlatma efektleri ve sis ile sarılmış bir atmosfer…

Projeye katılanlar:

Kreatif strateji/Müşteri: NASA Jet Propulsion Laboratuarı-Dan Goods und David Delgado
Mimarlar: Studio KCA-Jason Klimoski ve Lesley Chang
Ses kompozisyonu: Arup-Shane Myrbeck
Yapısal mühendislik: Silman-Ryan Miller
www.studiokca.com
Fotoğraflar: NASA Jet Propulsion Laboratuarı

Haber kaynağı: https://pld-m.com/orbit-pavilion/?lang=en

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir