Close

28/06/2019

Dial ve Relux, tek tip tasarım formatı oluşturmak için bir araya geldi

Lux, aydınlatma tasarımı yazılımı konusunda rakip iki firma olan Dial ve Relux’ın, armatür ve sensörler için açık bir veri formatı geliştirmeyi planladıklarını ortaya çıkardı.

Yeni format, diğer şeylerin yanı sıra, şirketlerin iki aydınlatma tasarım programı olan DIALux ve Relux‘ta kullanılabilecek.

Bu girişimin, verilerin tek tip işlenmesini gerektiren Building Information Modelling (Bina Bilgi Modellemesi –BIM) gibi ortak proje planlama yöntemlerindeki büyüme ile tetiklendiği anlaşılıyor.

İki şirket bu zorlukları, veri içe aktarma ve daha başka işlemler için açık bir veri formatıyla karşılamak istiyor.

Sık kullanılan IES ve LDT formatlarına kıyasla, bu veri formatı ürün hakkında daha kapsamlı bilgiler içerecek. Bunlar; geometri, fotometri, metinler, ürün görüntüleri, dinamik kontrol ve kontrol edilebilirlik gibi parametreler şeklinde olabilecek.

Açık veri formatı, aydınlatma tasarımcıları kadar üreticiler için de birçok avantaja sahip. Geliştirme sürecine aktif olarak katılan üreticilerin DIALux ve Relux adlı iki aydınlatma tasarımı programı için yalnızca tek format sağlamaları gerekiyor. Bu, piyasada mevcut olan veri kalitesini artırıp daha güncel hale getiriyor.

Ek olarak, planlama sürecinde ürünler daha gerçekçi şekilde simüle edilebiliyor.

“DIALux, açık veri formatı olan güçlü ve açık bir üründür. DIALux sayesinde planlamacılar ve üreticiler için hayatı kolaylaştırmak istiyoruz,” diyor Dial’den Dieter Polle.

Relux CEO’su Markus Hegi ise “Amaç, ürün verilerinin oluşturulmasını standartlaştırmak ve yüksek kalitede sorunsuz işlem sağlamak için sürekli olarak gereksinimlere uyarlamaktır,” diyor.

İşbirliği ortakları bu yıl çalışmaya başlayacak ve bu işbirliğinin mevcut durumu hakkında birlikte açıklama yapacaklar.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/05/dial-and-relux-team-up-to-create-design-format

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir