Close

23/12/2016

Designers United: Tasarımcılar ve kadınlar güçlerini birleştiriyor

Dünyanın farklı yerlerinde yoksulluğu önlemek için sürdürülebilir gelir kazanma sistemleri kuran, bu amaçla kadınlarla, kadınlara yönelik projeler geliştiren bir kollektif girişim olan Designers United Initiative, sürdürdüğü iki proje ile dezavantajlı gruplardan kadınlara yeni kapılar açmaya devam ediyor. Projelerden ilki olan Soma Artisans, Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla; Palmyra Designs ise Suriyeli göçmen kadınlarla birlikte yürütülüyor.

Proje danışmanı ve sosyal girişimci Karaca Murat Erdem, Anatolian Artisans, Turkish Philantrophy Fund, The Poverty Alleviation Fund, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Small Project SItanbul iş birliğiyle hayata geçirilen projeler; ulusal ve uluslararası alanda örnek oluşturan bir iş modeli sunuyor.

Özellikle kadınların geleneksel el sanatlarını günümüz koşullarında sürdürülebilir gelir elde etmek için kullanmasını amaçlayan DUI, benzer projelerden, tasarıma da odaklanması ve bu konuda eğitimi de çalışmanın bir parçası olarak görmesiyle ayrılıyor. DUI, uluslararası sivil toplum kuruluşlarından ve tasarımcılardan oluşuyor.

DUI, dünyanın her yerinden ve ağırlıklı olarak dezavantajlı gruplardan kadınların sürdürülebilir ekonomik gelir elde etmesini sağlarken, geleneksel el sanatlarını sahiplenen ve geleceğe taşınmasını önemseyen bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor. Projeler kapsamında atölyeler, eğitim etkinlikleri de gerçekleşiyor. Alanında çok iyi tasarımcılar ve zanaatkarlar ile iş birliği içinde proje başına yılda 2-6 defa düzenlenen atölye çalışmalarıyla yeni ürün grupları ortaya çıkıyor. Her atölye çalışmasının ardından kadınlar, yeni bir ürün ortaya çıkararak, mevcut el becerilerine yenilerini ekliyor.

Tasarımcılar Soma’da: Soma Artisans

Soma’da 2014 yılında gerçekleşen Soma maden faciasının ardından, Anatolian Artisans öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Soma Artisans markasıyla el emeği ürünler tasarlıyor ve üretiyor. Soma Artisans Atölyeleri’nde Anadolu el sanatlarının en güzel örneklerini dayanışma içinde üreten kadınların çoğunun eşi faciadan yaralı kurtulan madencilerden.

Yerel teknikler ve motiflerle uluslararası tasarım yaklaşımlarını birleştiren Soma Artisans ile kadınlar, el işlerini özel bir tasarım ve üretim süreciyle piyasaya sürerek ailelerine katkı sağlıyor.

Proje, Soma’da 2014 yılında gerçekleşen maden faciasının ardından Anatolian Artisans tarafından, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Şubesinin de desteğiyle, hayata geçirdi. Geçtiğimiz iki yılda çok sayıda Soma’lı kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları yolunda önemli bir mesafe kaydeden Soma Artisans, iş modeli açısından da özel bir proje olarak dikkat çekiyor.

İstanbul’da bir umut atölyesi: Palmyria Design

Bölgelerindeki savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Suriyeli ailelerinin yaşamlarını yeniden inşa etmesine; mülteci kadınlara ekonomik hayatta yer açarak katkıda bulunmayı hedefleyen “Palmyra Design” kapsamında üretilen ürünler Türkiye ve ABD’deki mağazalarda tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Tüketim tercihlerini mülteci kadınların ürettiklerinden yana kullananlar, dolaylı olarak toplumun sosyal, ekonomik, kültürel sorunlarına çözümün bir parçası oluyor.

Proje danışmanı Karaca Murat Erdem, Anatolian Artisans ve The Poverty Alleviation Fund’un, Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla yürütülen Soma Artisans Projesi’nden gelen deneyimlerine dayanarak başlattığı Palmyra Design ile kadınlar öğreniyor, öğretiyor, üretiyor ve geçimlerini sağlıyor. Ünlü tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery’nin vermiş olduğu eğitimlerin rehberliğinde, Suriyeli kadınların kültürel birikimiyle tasarım becerilerini buluşturduğu el işi ürünler aynı zamanda internet üzerinden de satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir