Close

07/12/2018

Çikolata Butiği, Brüksel – Belçika

Çikolata butiği için çikolata gibi bir ışık uygulaması.

Brüksel’in Place du Grand Sablon kentindeki çikolata butiğinin tadını sadece çikolata severler çıkartmıyor. Butik, “Maitre de chocolat”ın en son kreasyonlarının üzerinde süzülürmüş hissi uyandıran bir ışık uygulaması ile aydınlatılıyor.

Tarihi “Place du Grand Sablon” meydanındaki çoğu bina gibi, çikolata butiğinin de yer aldığı bina koruma altında. Bu nedenle romantik bir görüntüye sahip olan bina cephesi ve iç duvarların tarihi şekli ile kalması istendi.

İç mekanda kullanılan toprak renklere uygun olarak Fransız aydınlatma tasarımcısı Gilbert Moity, doğadan ilham alarak, butiğin kalbini oluşturan “forêt suspendue“ yi (sarkan orman), bronzdan bir heykel olarak yarattı ve aydınlattı.

Mekanın uzunlamasına yerleşimi ve yüksekliği nedeniyle aydınlatma tasarımcısı 90 farklı uzun, yeşil/beyaz tüpten oluşan bir konstrüksiyona karar verdi. Bunlar yedi metre yükseklikte asılı çelikten bir kasaya monte edildi. Tüplerin içinde yer alan alüminyumdan üçgen profilin her bir kenarına bir LED bandı yerleştirildi. Tüp konstrüksiyonun tamamı böylelikle difüz bir ışık veriyor.

Üçgen profilin ve tüplerin alt kenarında, ışığı bronz heykele yönlendiren ve sanatsal çikolata kreasyonlarını öne çıkartan LED’lerle donatılmış bir iletken plakası yer alıyor. 2700K’lık renk sıcaklığında, bir elektrik rayına monte edilmiş olan LED spotları, satış masasının üzerindeki farklı çikolata ambalajlarının renklerini ortaya çıkartıyor.

Projeye katılanlar:
İşveren: Patrick Roger/Belçika
Işık uygulaması: Gilbert Moity

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir