Close

14/02/2019

The Souk Alışveriş Merkezi, Abu Dhabi – BAE

Gün ışığı… 1001 Gece Masalları‘ndan çıkma pencereler Abu Dhabi’nin alışveriş merkezi “The Souk”un renkli pencere camları.

Foster+Partners tarafından Abu Dhabi’de inşa edilen kompleks içerisinde alışveriş merkezi, mağaza, ofis, otel ve apartmanlar bulunuyor. 500.000 m2‘lik alana sahip olan bu büyük tesisin kalbini, geleneksel bir pazarı andıran alışveriş merkezi oluşturuyor.

Souk’un iç alanlarındaki özel ışık atmosferi, tarihi ve de yerel referans görevi yapan renkli camlı büyük süslemeli pencerelerle sağlanıyor. Pencerelerde kullanılan izolasyon camları mimarların verdiği bilgilere göre özel olarak bu proje için geliştirildi ve üretildi.

Neredeyse 15.000 m2 bir alana sahip olan cam öğeler geleneksel dokular taşıyan Abu Dhabi’nin eski kent merkezindeki yeni yerleşim yerinde inşa edilen modern alışveriş merkezinin kilit tasarım öğesi. Pencereler yedi metre yükseklikte ve 2,80 genişlikte. Bina cephesindeki bu büyük öğeler farklı mavi ve sarı tonlarda tutulmuş renkli camlara sahip. Süslü pencereler Souk içinde çok güzel bir ışık ortamı yaratıyor. Duvarlar ve zeminde sarı ve mavi yıldızlar beliriyor ve renkleri, desenli kumaşlar ve giysileri ile geleneksel Arap pazarlarının özel niteliklerini anımsatıyor. Güneş ışığı ise satıcıların tezgahlarının arasından zemine şekillerle yansıyor.

Pencereler özel üretim olmasının yanı sıra İran Körfezi‘ndeki bu kentin iklimsel koşullarına uygun olarak tasarlanmış. Pencereler, güneşten korumak amacıyla dıştan izolasyonlu camdan ve mekâna bakan tarafta ise renkli camdan oluşuyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Aldar Properties PJSC, Abu Dhabi

Mimari: Foster + Partners, Abu Dhabi

Metal yapımcısı: Shenyang Yuanda Co. Ltd., Shenyang

Cam: Okalux GmbH, Marktheidenfeld

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir