Close

26/12/2018

Chan Restoran, Selanik – Yunanistan

Modern estetik, Asya’nın gelenekleri ile karşı karşıya. Yunanistan’ın Selanik Kenti’ndeki Met Oteli’nde yer alan “Chan” adlı Pan Asya Restoranı.

Met Otel’in “Chan” adlı Pan Asyalı Restoran Barı orijinal bir sekilde modern estetiği, Asya’nın geleneksel tasarım ögeleri ile birleştiriyor. Restoranın iç mekân tasarımı Avustralyalı Mimar Andy Martin‘in yönetiminde Design Studio AMA tarafından geliştirildi.

Heyecan verici iç tasarım ve inovatif yemek sanatının “adresi” olarak lanse edilen, 230 m2‘lik iç alana sahip olan restoranın, otelin iç avlusuna kayan 150 m2’lik bir harici yemek yeme alanı bulunuyor.

Met Oteli’nin işi için AMA Design Studio tasarım ekibi birkaç kez Hong Kong, Tayland ve Endonezya’ya giderek Modern Asya Mutfağı’nın tipik özelliklerini araştırdı. Andy Martin: “Stereotip örneklerden uzak, gerçek bir lüks ortam yaratmak istedim. Geleneksel ile Modern Asya Kültürü arasındaki zıtlıkları ve dualiteyi inceledik ve edindiğimiz anlayışı tasarım sürecimize almaya çalıştık”. Restoranın iç alanı dinamik, erkeksi bir mekân. Buna karsılık mobilya ve dekoru son derece dişi.

Yemek masaları, koyu gri bir renk planına göre çalışılmış merkezde yer alan heykelimsi bir öge üzerine entegre edilmiş. Lüks donanımlı, yarı özel oturma alanları, tamamen el isçiliği ile çalışılmış, rahat ve samimi bir ortam sunuyor.

Mekân bir dizi etkili tasarımı olan ögeler ile (grafik şekiller oluşturan duvarlar, esnek bir kafes tavan ve masaya kazınmış desenler) hissedilir bir ortam yaratıyor. Döşenmiş mobilyalar üzerinde dövme estetiğinde oluşturulan desenler ile Kokteyl Lounge alanındaki 21. yüzyıla ait manga yorumları Asya’nın sokak kültürü ile dünyaya açık bir havanın başarılı bir karışımını oluşturuyor. Burası insana, eşsiz ve unutulmayacak bir restoran deneyimi sağlıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Met Hotel

Tasarım: Andy Martin, AMA Design Studio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir