Close

17/06/2010

ÇEDBİK Bilgilendirme Günleri başladı

ÇEVRE DOSTU YEŞİL BİNALAR DERNEĞİ‘nin her ay tekrarlamayı planladığı “Bilgilendirme Günleri”nin birincisi büyük ilgiyle karşılandı.

18 Mayıs 2010’da, Şekerbank’ın desteği ve yine ÇEDBİK Üyelerinden Era Aydınlatma ile Hi-Tec Aydınlatma’nın film çekim sponsorluğunda gerçekleşti. 100’e yakın ÇEDBİK Üyesi ve misafirinin katıldığı etkinlik’te ÇEDBİK üyeleri ve misafirleri sunumlar öncesindeki kokteylde birbirleriyle tanışma ve konuşma fırsatı buldular.

ÇEDBİK Y.K Başkanı Sn. Ali Nihat Gökyiğit’in çevre sorunlarına değindiği bir konuşması ile başlayan etkinlik takibinde ÇEDBİK Y.K. Başkan Yardımcısı Dr. Duygu Erten, ÇEDBİK’in geldiği nokta ve gerçekleştirdiği aktiviteler hakkında bir bilgilendirme yaptı. Sunumlar Doç. Dr. Alpin Köknel Yener’in “Sürdürülebilir Mimarlık Kapsamında Günışığının Etkin Kullanımı başlıklı bir sunumuyla başladı. Dr. Yener bu sunumda, görsel konfor, aydınlatmada etkin enerji kullanımı açısından günışığı, binalarda günışığı miktarını etkileyen değişkenler, gelişmiş günışığı sistemleri ve sertifikalandırma sistemlerinde günışığına ilişkin ölçütler, alt başlıklarını kapsayan bir konuşma yaptı.

Ardından Era Aydınlatma’nın Pazarlama Müdürü Sn. Erkan Şahin Aydınlatma’nın bir mekanın fonksiyonu ve algılanmasındaki önemine değindi ve etkin aydınlatma çözümlerinin ayni zamanda  olduğunun altını çizdi. Hi-Tec Aydınlatma Genel müdürü ve aydınlatma tasarımcısı Sn. Yıldız Ağan ise firmalarının çalışmalarından örnekler vererek, yapma aydınlatmanın teknik doğrularla birlikte doğal olan aydınlatma ile yakın ilişki içerisinde olması gerektiğini, dolayısı ile insana çevreye ve doğaya duyarlı ekononomik ortamlar yaratılabileceğini vurguladı.

ÇEDBİK 1. Bilgilendirme Günü, Milan’daki “Opera Teatro Alla Scala” binası üzerindeki Mario Nanni’nin ışık gösterimi ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir