Close

21 October 2013

Calleja’nın “Microalgae” Lambası Havadaki Karbondioksiti Emiyor…

Microalgae2Fransız biyokimyacı Pierre Calleja, hem karbondioksit yayılımını önleyen hem de parkları ve sokakları aydınlatan çevreye duyarlı bir lamba geliştirdi. Bu lamba, elektrikten tamamen bağımsız olarak, yeşil “algae” bitkisiyle dolu topraktan güç alarak çalışıyor. Lamba, bitkinin kendi fotosentezinden güç alarak çalışıyor.

Micrpalgae1Microalgae, fotosentez yoluyla enerjiyi depolayarak daha sonra kullanabilmek üzerine tasarlanmış. Böylece düşük ışıklı alanlarda bile, herhangi bir dış kaynağa ihtiyaç duymadan, ortamı aydınlatmaya devam ediyor. Microalgae lambalardan sadece bir tanesi yılda 1 ton karbonu emebiliyor. Bu yaklaşık 200 ağacın doğada yaptığı “doğal temizlemeye” denk düşüyor. Microalgae lambaların, seri üretime girdiği takdirde; iklim değişimi ve hava kirliliği ile mücadelede çok önemli rol oynayacağı öngörülüyor.

Calleja ve takımı FermentAlg, bu lambalar dışında, doğal kozmetikler ve bio-yakıta kadar tüm projelerinde çevre dostu “microalgae”yı kullanıyor.

Haber Kaynağı: http://inhabitat.com/living-microalgae-lamp-absorbs-co2-from-the-air/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *