Close

08/01/2017

Çağdaş mimaride ifade bulan Budizm

Tayvan’ın Taipei kentinde Water-Moon Manastrı

“It is a Flower in Space, Moon in Water” (Meister Sheng Yen). Tayvan’ın Taipei kentindeki budistik Water-Moon Manastırı’nda chroma33 ofisinin aydınlatma planlamacıları ve Kris Yao’nun mimarları az malzeme ile spiritüel bir yer yaratmak istediler. Böylece budizmin mimaride ifade bulması istendi. Ayrıca planlamacılar, manastırın kurucusu Meister Sheng Yen’in ve Dharma Drum Budist Grubu’nun vizyonunu işlediler. Manastırın bir tarafta mekândaki bir çiçek gibi diğer tarafta sudaki ay gibi olması isteniyordu. Gün içinde perfore edilmiş yapılardan giren güneş ışığı bir çiçeğin estetiğini oluşturacaktı.

Geceleri manastır, 80m uzunluğa sahip bir havuzda yansıyor ve yine yansıması olan ayı sembolize ediyor. Kara yolu üzerinde bulunan manastırın zemin katındaki dua salonuna gün ışığı bir cam duvardan giriyor. Üst katta üzerinde Çin harfleri ile yazılar bulunan ahşap bir duvar bulunuyor. Bu yazılar Buddha’nın öğretilerinin bir özeti. Perforasyondan geçen güneş ışığı ile, içerideki sütun ve mekânlarda ışıklı estetik yazılar oluşuyor. Ortaya sakin ve spiritüel bir ortam çıkıyor. Ayrıca Buddha’lı mihrabın arkasındaki nişlerde LED’lerle ışıklandırılmış Buddha heykelleri yer alıyor. Genel aydınlatma nedeniyle geceleri dua salonu içeriden dışarı doğru ışıldıyor ve suda yansıması görülüyor.

Işıklı yazı sayesinde Buddha’nın öğretileri görünür şekilde sürekli mevcut. Spiritüel bir ışık ortamı yaratılmış.

Projeye katılanlar:

İşveren: Dharma Drum Mountain Buddhist Foundation
Aydınlatma tasarımı: chroma33 Architectural Lighting Design; www.chroma33.com
Mimarlar: Kris Yao Artech – Hua-Yi Chang, Kuo-Lung Lee, Wen-Li Liu, Jen-Ying Kuo, Yvonne Lee, Chin Tai, Jun-Ren Chou, Yi-Heng Lin, David Chang
www.krisyaoartech.com

Fotoğraflar: Jeffrey Cheng

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir