Close

03 December 2013

Bina mı yoksa dev bir rubik kübü mü?

PLD Rubik Kubu2Puzzle Facade, çok basit bir kutu tarafından yönetilen uzaktan kumandalı bir bina.

Eğer bir Rubik kübü uzmanıysanız sanatçı Javier Lloret tarafından gerçekleştirilen bu akıl almaz proje mutlaka ilginizi çekecektir. Sanatçı yeni projesinde LED’lerden oluşan dev bir “puzzle küp” bina tasarladı.

PLD Rubik KubuPuzzle Facade adı verilen projede Lloret, yönlendirmeli sensörlerle gri bir puzzle küp tasarlamış. Daha sonra bir bilgisayara Bluetooth aracılığıyla bu puzzle kübü bağlamış. Bu bilgisayar bağlantısı sayesinde Avusturya’nın Linz şehrindeki Ars Electronica Merkezi’nin LED’li ön cephesinin kontrol edilmesi sağlanmış. Küp her büküldüğünde binanın üzerindeki ışıklar çift olarak hareket edebiliyor.

Bu projenin ilginç bir detayı daha var. Eğer renkleri eşleştirmeye çalışırsanız o zaman binanın bir seferde sadece iki tarafını görebiliyorsunuz. Yani eğer Rubik kübü ilginizi çekmiyorsa o zaman binanın bu Tetris gibi duran tarafına odaklanabilirsiniz.

Puzzle Facade from Javier Lloret on Vimeo.

Haber Kaynağı: http://www.popsci.com/article/technology/solve-building-rubiks-cube?src=SOC&dom=tw

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *